KezdőlapBelföldIlyen érettségi még nem volt

Ilyen érettségi még nem volt

Hétfőn 9 órakor kezdetét vette a magyarérettségi, mely számos változást tartogat a korábbi évekhez képest. 

Hétfő reggel a hagyományoknak megfelelően magyar nyelv és irodalommal startolt el a 2023–2024-es tanév tavaszi érettségi időszakának kötelező része. Középszinten 73 472, emelt szinten pedig 2066 tanuló ad számot tudásáról. a magyar nyelv és irodalom középszintű írásbeli vizsgája 240 percig tart. A vizsgázóknak két feladatlapot kell megoldaniuk: az elsőre 90, a másodikra 150 perc áll rendelkezésükre.

A mostani vizsga új korszak kezdetének is tekinthető, ma ugyanis már azok számára is elérkezett a legfontosabb középiskolai megméretés, akik 2020-ban az új Nemzeti alaptanterv szerint kezdték meg a tanulmányaikat. 

A magyarérettségit tekintve a legnagyobb horderejű változások az alábbiak:

  • a rövid, gyakorlati szövegalkotástól, így például a kérvényírástól is elbúcsúzhatnak a diákok, lesz azonban helyette egy irodalmi-műveltségi teszt, melyben többek között költőkre, írókra, műfajokra, műcímekre és még memoriterekre is rákérdezhetnek;
  • a hosszabb szövegalkotásnál kikerül a választási lehetőségek közül az összehasonlító elemzés, ám marad a hagyományos műelemzés, valamint a témakifejtő esszé;
  • a szövegértésnél nyelvtani kérdések is lesznek;

A Magyar Kultúra egyik szerzőjének könyvekről szóló szövegét kapták a diákok az érettségi első részében. Ebben a feladatban a diákoknak meg kell keresniük a szövegben található megállapításokat, érveket, álláspontokat, összefüggést kell felfedezniük a cím és a szöveg, vagy éppen a szöveg grammatikai és stilisztikai jellemzői között, és értelmezniük kell a logikai, tartalmi kapcsolatokat is. 

A szövegértés után egy irodalmi műveltségi tesztet kell megoldaniuk a diákoknak, ami a korábbi évekhez képest az egyik legnagyobb újdonság. Az idei tesztben feltűnt többek között az Antigoné és Ady Endre, de egy költeményt is ki kellett egészíteniük amellett, hogy szereplők nevei alapján műcímeket és műfajtákat is meg kellett adniuk – írja az Eduline.

A II. feladatlapban egy műértelmező szöveg alkotását várják el a vizsgázóktól: ez – a vizsgázó választása szerint – lehet egy mű értelmezése vagy témakifejtő esszé. A választott feladat megoldásának elvárt terjedelme 500-800 szó.

A közép- és emelt szintű írásbeli vizsgafeladatok megoldásakor is használható helyesírási szótár, továbbá középszinten a II. feladatlaphoz a tankönyvjegyzékben szereplő irodalmi szöveggyűjtemény (9-12. évf.) A tartalomra, a helyesírásra és az írásképre összesen 100 pont szerezhető mindkét szinten.