KezdőlapCímlapPitagorasz is plagizált? A babilóniaiaknak köszönhetjük a híres matematikai tételt

Pitagorasz is plagizált? A babilóniaiaknak köszönhetjük a híres matematikai tételt

Ha ez bebizonyosodik, írhatják át a világ összes matematika tankönyvét.

Egy friss felfedezés szerint a Pitagorasz-tétel lehet a világ legrégebbi ismert plágium esete. Minden középiskolás megtanulta, hogy a derékszögű háromszög hiányzó oldalát az i. e. 570-ben született ókori görög filozófus képlete segítségével tudják kiszámolni. 

Most azonban kiderült, hogy egy ősi babiloni táblán több mint 1000 évvel korábban lerajzolták a megfejtést. A közel 3000 éves agyagtáblán már a Pitagorasz-tétel elveit használták a téglalapon belüli átló hosszának kiszámítására – írja a Daily Mail. Az agyagtáblát Dél-Mezopotámiában találták meg, és jelenleg a Yale Egyetemen őrzik. 

A szakértők úgy vélik, hogy az ókori görög filozófus szájhagyomány útján hallhatott a tételről, és népszerűsítette azt, de úgy, mint a saját felfedezését. Az ősi babilóniaiak rendkívül fejlett matematikai ismeretekkel rendelkeztek, és számos felfedezésüket ma is használjuk.  Babilonban a 60-as számrendszert használták, és ez maradt fenn azóta is az idő mérésére (60 perc/másodperc), valamint a kör 360 fokra (6×60) való felosztásában.