KezdőlapBelföldBrutális kamatemelés az MNB-től: nagy bajban a hitelesek

Brutális kamatemelés az MNB-től: nagy bajban a hitelesek

Újabb hatalmas kamatemelést hajtott végre az MNB annak érdekében, hogy megfékezze a forint elszabadulni látszó árfolyamromlását, de ez sem segített. A már csaknem 10 százalékos kamat nem sok jóval kecsegteti a hitelfelvevőket.

A szerdai ígéretének megfelelően nagyon látványos rendkívüli kamatemelést hajtott végre a Magyar Nemzeti Bank annak érdekében, hogy a forint árfolyamának szabadesését megfékezze. Csütörtökön az irányadónak számító egyhetes jegybanki betét kamatát 7,75-ről 9,75-re növelte.

Szerdán a forint euróárfolyama 416 fölé szaladt, és ennek hatására a jegybank már tegnap bejelentette, hogy ma jelentős kamatemelést hajt végre. Önmagában ez a közlés 408-ig hozta vissza az árfolyamot. Mivel a pénzpiacok ezzel nagyjából beárazták már a kamatdöntést, annak mai tényleges végrehajtása már nem javított az árfolyamon, sőt az nem sokkal a bejelentés után újra 415 forintig romlott.

Összeségében elmondható, hogy az alapkamat múlt heti nagyon jelentős, 1,85 százalékos emelkedéséhez hasonlóan a mostani lépés is már csak arra elég, hogy az árfolyam további romlását megfékezze, a jelenlegi piaci körülmények között tartós és érdemi javulást már nem tud okozni – értékelték a fejleményeket a Bank360.hu szakértői. Emlékeztettek arra, hogy a háború kitörése előtt még 350-360 közötti euróárfolyama volt a forintnak. Ez több nagyobb lépésben romlott néhány hónap alatt a jelenlegi szintre. A sorozatos jegybanki kamatemelések hatása mindig csak időleges és korlátozott volt, ha javult is ideig-óráig az árfolyam, az mindig magasabb szinten stabilizálódott már, mint amennyi korábban volt.

Ráadásul most az MNB-nek azután egy héttel kellett ismét szétválasztania a forint védelme érdekében az alapkamatát (ami 7,75 százalékon maradt) és az egyhetes betéti kamatát, hogy hosszú hónapok után is egy szintre hozta a kettőt. A jegybank ugyan a múlt heti döntésekor is jelezte, hogy ilyen még előfordulhat, de azt aligha gondolták a döntéshozók, hogy ilyen hamar.

A most már 9,75 százalékos egyhetes jegybanki betéti kamat az, ami a legközvetlenebbül befolyásolja a banki hitelek kamatait. A kamatstop év végéig történt meghosszabbítása azt jelenleg megakadályozza, hogy a jelzáloghitelesek változó kamata kövesse ezeket a brutális emelkedéseket. Az új lakáshiteleket és a személyi kölcsönöket ugyanakkor a bankok az aktuális helyzetnek megfelelő kamaton kínálják, Az elmúlt időszakban ugyan érezhető volt egy visszafogottság a bankok részéről, hiszen minél magasabbak a kamatok, annál kevésbé akarnak majd az emberek hitelt felvenni, de egy hét alatt két ilyen jelentős kamatemelés szinte biztosan megjelenik majd a hitelajánlatokban. Az az elkövetkező egy-két hétben derülhet ki, hogy konkrétan hogyan, milyen mértékű kamatemelésekkel reagálnak az új helyzetre a bankok – írja gyorselemzésében a Bank360.hu.

Azt a mostani kamatdöntés után sem lehet állítani, hogy innentől majd fékez a jegybank, hiszen mindenki az infláció további emelkedésére számít, és a forint további gyengülése is rákényszeríthető az újabb és újabb kamatemelésre. A májusban már 10,7 százalékos pénzromlás 16 százalék fölé is mehet az idén. Az pénteken derül ki, mennyi volt a pénzromlás hivatalos mértéke júniusban. Az átlagkeresetek emelkedése ugyan áprilisig képes voltak ellensúlyozni a vágtázó inflációt, azonban a pénzromlás további növekedése elolvaszthatja ezt az előnyt. A jegybank mindenesetre a múlt heti prognózisában még mindig azzal számolt, hogy a csúcsra járó infláció ellenére is 0,8-2,0 százalékos reálkereset-emelkedés lesz az idén, azaz átlagban ennyivel nőnek jobban a bérek, mint az árak.