KezdőlapBelföldA budapesti metrókhoz sem érkezik alkatrész a háború miatt

A budapesti metrókhoz sem érkezik alkatrész a háború miatt

Az új szerelvényekhez képest az orosz járműveknek különösen nagy a karbantartási igényük. A hiány először csak járatkimaradásokkal járhat, de ha nagyon elnyúlik a háború, akár a teljes szakasz leállítása is bekövetkezhet.

Az elmúlt 30 napban nem érkezett alkatrész a budapesti 3-as metró orosz szerelvényeihez és a gyártó Metrowagonmash (MWM) szakemberei sem jöttek Oroszországból – közölte a BKV a Népszavával. Az ukrajnai orosz invázió ugyan a vállalat szerint egyelőre nem befolyásolja a szerelvények karbantartását, ám a jelenlegi készlet legfeljebb néhány hónapra elegendő, attól függően, hogy milyen ütemben kell cserélni azokat. Ráadásul kérdés, hogy az oroszországi gyár – amely háborús felszereléseket is előállít – készít-e most egyáltalán a szerelvényekhez alkatrészeket.

A Népszava szerint az ukrajnai háború jelenlegi és későbbi hatásait elemző friss jelentésből az derül ki, hogy a BKV-t két módon érinti közvetlenül a háború. Az egyik, hogy szinte behajthatatlanná vált a cég mintegy 12,5 milliárdos kötbérkövetelése. A BKV 2019-ben ugyan beperelte a Metrowagonmash-t, ám az orosz cég az elmúlt két év alatt még a periratokat sem vette át, a háború alatt a per pedig gyakorlatilag leállt.

A másik – ami budapestieket ennél rosszabbul érintheti – a háború miatti alkatrészhiány. Utóbbi azért is problémás, mert a 2020-as független szakértői jelentésben az orosz járműveken 18 sorozathibát azonosítottak és az új szerelvényekhez képest az orosz járműveknek különösen nagy a karbantartási igényük.

A Metrowagonmash a Moszkva melletti Mityiscsi Gépgyárban gyártatta le a budapesti kocsikat. A gyár azonban vasúti és metrókocsik mellett például nagy sebességre képes lánctalpas alvázcsaládot is készít harci járművekhez. Az pedig már egy másik, politikai kérdés, hogy a háborút elítélő fővárosi önkormányzat tulajdonában álló cég üzleti kapcsolatban maradhat-e egy hadiipari beszállítóval.

A Népszava kérdéseire a BKV azt válaszolta, hogy a raktárban rendelkezésre állnak tartalék alkatrészek, amelyekből egyelőre megoldható a járművek üzemeltetése. A kifogyó alkatrészek pótlásáról azt mondták, hogy „folyamatosan vizsgálják és keresik a hazai és egyéb beszerzési és szállítási lehetőségeket”.

Az M3-as metró különösen nagy szerepet tölt be a fővárosi közlekedésben: a több mint 17 kilométer hosszú vonal Magyarország legnagyobb forgalmat lebonyolító vasúti rendszere, munkanapokon átlagosan 500 ezernél többen utaznak rajta, ez több, mint az országos vasúti hálózat teljes forgalma. A Népszava azt írja, hogy az alkatrészutánpótlás egy ideig megoldható azzal is, hogy a mostani pályafelújítás miatt nem használt kocsikból kiszerelik a szükséges elemeket. Csakhogy ez is véges, ráadásul a tervek szerint jövőre átadják a teljes vonalat, így a jelenleginél több kocsira lesz szükség.