KezdőlapBelföldMilliárdos vesztegetési botrány a Miniszterelnökségen: már 52 gyanúsított van

Milliárdos vesztegetési botrány a Miniszterelnökségen: már 52 gyanúsított van

Tovább emelkedett a minisztériumi vesztegetési botrány gyanúsítottjainak száma: pályázatírók és elsősorban olyan gazdasági társaságok vezetői érintettek, akik sikerrel jutottak pályázati forrásokhoz..

Mint korábban megírtuk, a Központi Nyomozó Főügyészség tavaly április végén közölte, hogy több minisztériumi tisztviselőt előzetes letartóztatásba helyeztek egy összehangolt bűnügyi akció során. A korrupciós ügynek azóta több gyanúsítottja lett, majd később az is kiderült, hogy az ügyben a központi apparátus egyik vezető beosztású munkatársa is gyanúsított: Gulyás Gergely tárcájának egyik főosztályvezetőjéről van szó.

Az összehangolt bűnügyi akcióban csaknem 150 ügyész és rendőr vett részt. A nyomozók több helyszínen tartottak házkutatást, s a hivatalos személyektől több mint kétszázmillió forint készpénzt foglaltak le.

A megalapozott gyanú szerint a gyanúsítottak közül jó páran – hivatali kötelességüket megszegve, jogtalan előnyért cserébe – pályázatíróknak, illetve cégvezetőknek segítettek abban, hogy támogatási kérelmeik sikeresek legyenek, illetve az azokkal kapcsolatban indított ellenőrzések kedvezően végződjenek a pályázók számára.

A legújabb információk szerint a Pénzügyminisztériumot, illetve a Miniszterelnökséget érintő vesztegetési ügynek már 52 gyanúsítottja van: pályázatírók és elsősorban olyan gazdasági társaságok vezetői érintettek, akik sikerrel jutottak pályázati forrásokhoz.

A Központi Nyomozó Főügyészség a 24.hu-nak adott tájékoztatásában elmondta, hogy az 52 meggyanúsított személy közül mindössze egy áll bűnügyi felügyelet alatt, a többiek szabadlábon védekeznek. A lap szerint a gyanúsítás alapját egyebek mellett több ezer oldalnyi lehallgatási jegyzőkönyv képezi.

Az ügyben felmerült gyanú lényege szerint az elkövetők vesztegetések útján részben a költségvetésből, részben európai uniós támogatásokból finanszírozott – a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében kiírt – pályázatokkal kapcsolatban követtek el korrupciós bűncselekményeket. A benyújtott kérelmekkel igényelt támogatás összértéke mintegy tízmilliárd forint.