KezdőlapCímlapBotrány: a világ legmélyebb pontján is mérgez a PET palack

Botrány: a világ legmélyebb pontján is mérgez a PET palack

A Mariana-árokban műanyag hulladékot találtak az oda lemerülő kutatók. Ami pedig még szomorúbb a hírben, hogy a mikroszkopikus műanyag szennyeződést az óceán legmélyebb részén élő állatokban mutatták ki.

Elképesztő felfedezésről számolt be Victor Vescovo felfedező, nyugdíjas tengerésztiszt, aki 10 ezer 927 méterre merült a világ legmélyebb árkába. Több eddig ismeretlen tengeri élőlényt talált a föld legmélyebb víz alatti pontján. Sajnos, ezt a hírt beárnyékolta az a tény, hogy még ezekben az élőlényekben is találtak műanyag hulladékot, sőt a mélyben a kameráján keresztül mást is felfedezett: szögletes fém- vagy műanyag tárgyakat, egy műanyag zacskót és édességcsomagolást is. “Nagyon kiábrándító volt látni az embertől származó szemetet az óceán legmélyebb pontján” – hangoztatta egy interjúban.

Azért is megdöbbentő ez a felismerés, mivel a Mariana-árok a Csendes-óceán nyugati részén helyezkedik el és a maga 11 000 méteres mélységével, a Föld legmélyebb víz alatti pontjának tekinthető. A világ óceánjaiba eddig 100 millió tonnányi műanyag szemetet öntöttek az ENSZ becslései szerint, a tenger mélyén lakó óceáni emlősök beleiben is nagy mennyiségű mikroműanyagot találtak a tudósok. Vescovo azt reméli, felfedezése felhívja a figyelmet az óceánok szennyezettségére és arra készteti a kormányokat, hogy hozzanak szigorúbb szabályokat. “Az óceán nem egy óriási szemétgyűjtő medence, bár sokan annak nézik” – mondta. Naponta mintegy 1500 kukásautónyi műanyag kerül bele az óceánjainkba, ami 8 millió tonna évente és ez 2030-ra biztosan megduplázódik.

Indirekt/erdekesvilag.hu