KezdőlapBelföld62 százalékkal kerül többi az állateledel, mint egy éve - luxus lett...

62 százalékkal kerül többi az állateledel, mint egy éve – luxus lett a cica

Egy év alatt több mint 62 százalékkal drágultak az állateledelek, a gazdik így havonta már több tízezer forintot költenek a kedvenceikre.

A kisállattartókat duplán sújtja az infláció vágtatása, a magukra költött, vásárlóerejét jelentős mértékben vesztő pénzeken túl a macskáik, kutyáik ellátására fordított összeg is jóval nagyobb ma, mint egy évvel ezelőtt – írja a 24.hu.

A lap beszámolója szerint a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi jelentése szerint az átlagos infláció 25,2 százalékos volt márciusban az egy évvel korábbihoz képest, de például az állateledeleknél 62,3 százalékos áremelkedést mértek 12 hónap leforgása alatt.

Szintén a KSH adataiból derül ki, hogy egy doboz, 400–415 grammos macskaeledelért most márciusban átlagosan 562 forintot kellett fizetni, egy éve ennek az ára még csak 381 forint volt.

A piaci trendeket elemezve megállapítható, hogy Magyarországon elindult a „lefelé vásárlás” folyamata, vagyis a különböző árkategóriában fellelhető termékeket eddig stabilan vásárlók elkezdték keresni a kedvezőbb árfekvésű termékváltozatokat
–nyilatkozta a lapnak a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége kisállateledel-gyártói tagozatának titkára.

Racskó Tamás szerint a bizonytalan gazdasági kilátások, a reálbérek csökkenése a fogyasztás jelentős visszaesését, illetve átalakulását eredményezte az elmúlt esztendőben. A vásárlói szokások változása ott érhető tetten, hogy a kereslet a nedves tápoktól elmozdult a száraz tápok felé, valamint az egyadagos tápoktól a többnapos (vagyis nagyobb kiszerelésű) tápok irányába. Racskó szerint az is megfigyelhető, hogy bár a kedvezőbb árfekvésű termékeknél (ezek jellemzően a saját márkás tápok) nagyobb volt az áremelkedés, mint a gyártói márkáknál, mégis az előbbiek iránt nőtt a kereslet, mert azok még így is olcsóbbak, mint az utóbbiak.

Rossz hír a kisállattartóknak, hogy érdemi javulás nem várható e téren az előttünk álló időszakban.

Az eddigi árrobbanást a csomagolóanyagok, a munkabérek, illetve az energia költségének jelentős emelkedésével magyarázzák az ágazatban, valamint a forint árfolyamának tavalyi elszállása is rontott a helyzeten. Az előző évi aszály árfelhajtó hatása tetézte a bajokat, az állateledelek alapanyagának számító gabonafélék, húsfélék ára erőteljesen emelkedett a kínálat szűkülése miatt, amit szintén be kellett építeniük az árakba.