KezdőlapCímlapEredményes volt az oroszok és ukránok közti béketárgyalás Törökországban

Eredményes volt az oroszok és ukránok közti béketárgyalás Törökországban

Az ukrán fél és Moszkva is „konstruktívnak” nevezte a keddi tárgyalásokat. A fejleményekről Vlagyimir Putyin orosz elnöknek számolnak be, és ő dönt a továbbiakról.

Az orosz védelmi minisztérium úgy döntött, hogy jelentősen csökkenti a katonai tevékenységet Kijev és Csernyihiv térségében, írta meg a TASZSZ orosz hírügynökség. A tárca közleménye a mai, isztambuli orosz-ukrán béketárgyalások lezárultát követően jelent meg és Alekszandr Fomin vezérezredes, az Orosz Föderáció védelmi miniszterhelyettese olvasta fel.

– Tekintettel arra, hogy az Ukrajna semlegességéről és atomfegyvermentes státuszáról szóló szerződés előkészítéséről, valamint Ukrajna biztonsági garanciáinak biztosításáról szóló tárgyalások gyakorlati szakaszba értek, a mai találkozón megvitatott elvek figyelembevételével az orosz védelmi minisztérium a kölcsönös bizalom növelése és a további tárgyalásokhoz szükséges feltételek megteremtése, valamint a végső cél – a fent említett szerződésben való megállapodás és annak aláírása – elérése érdekébenúgy döntött, hogy radikálisan, drasztikusan csökkenti a katonai tevékenységet Kijev és Csernyihiv környékén – áll a minisztérium közleményében. Fomin hozzátette még, hogy az orosz delegáció Moszkvába való visszatérésükkor ad bővebb tájékoztatást a katonai tevékenység csökkentéséről szóló döntésről.

A Sky News az ukrán tárgyalódelegációra hivatkozva azt írja, hogy a keddi, isztambuli tárgyaláson egy „biztonsági garanciarendszerről” egyeztettek, amely olyan intézkedéseket tartalmazna, hogy például Ukrajna területén ne legyenek külföldi katonai támaszpontok. Abban, hogy ez valóban így legyen, olyan országok vállalhatnak garanciát, mint Törökország, Lengyelország és Kanada.

Az ukránok azt is megerősítették, hogy hajlandók belemenni a semlegességbe, vagyis hogy nem csatlakoznának a NATO-hoz, de minden orosz követelésről népszavazást kellene tartaniuk, a cél pedig a teljes és tartós tűzszünet. A békére törekvő javaslatok egy 15 éves konzultációs időszakot is tartalmaznának az elcsatolt Krím státuszáról, és csak teljes tűzszünet esetén léphetnének hatályba.

Moszkva, vagyis a főtárgyaló Vlagyimir Medinszkij szintén „konstruktívnak” nevezte a keddi tárgyalásokat, és hogy Oroszország két lépést is tesz a konfliktus enyhítésére. A mai tárgyalás fejleményeit Vlagyimir Putyin orosz elnöknek továbbítják, és ő dönt minden továbbiról, közölte Medinszkij, aki hozzátette: lehetséges, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök és ukrán kollégája, Volodimir Zelenszkij találkozni fognak, de ez szerinte csak a békeszerződés előzetes aláírásával egy időben lehetséges.