KezdőlapCímlapFoci-EB: távolodóban a továbbjutás, kikaptunk a svájciaktól

Foci-EB: távolodóban a továbbjutás, kikaptunk a svájciaktól

A magyar labdarúgó-válogatott 3-1-es vereséget szenvedett Svájctól a Németországban zajló Európa-bajnokság A csoportjának szombati mérkőzésén.

A mieink tiszta fehérben, a svájciak tiszta pirosban kezdték meg a játékot. És hogy kezdtük! Egy szabadrúgást követően Schäfer lefejelte a labdát Szalainak, aki azonban az ötös sarkánál nem találta el jól a labdát, így Sommer könnyen védett. Fel is ébredtek a svájciak, mindkét oldalon alaposan megkeverték a védelmünket, ám előbb a les, majd a visszaérő Nagy Ádám mentette meg a helyzetet.

Sajnos azonban a második alkalommal már nem jött be a lesre állítás – noha a partjelző először beintette –, és a kilépő Duah kíméletlenül bevágta a labdát a tehetetlen Gulácsi mellett. Sajnos ezen nagyon belelkesedtek a helvétek, ám szerencsénkre az utolsó passzaikba mindig hiba csúszott. A 20. percben azonban Vargas kilépett, ám Gulácsi most kifogott a svájci támadón, és nagy bravúrral védett.

Az első félidő közepén már megnyugodtak Szoboszlaiék, többször is eljutottak a svájci kapuig, ám arról nem sikerült meggyőződniük, hogy Sommer vajon milyen formában lehet. Mondjuk a meccs ezen szakaszában Gulácsi is munkanélküli segélyért folyamodhatott volna, miután a játék – igaz elég nagy tempóban – a két 16-os között folyt. Igaz, többnyire a svájciak birtokolták a labdát – ügy 66 százalékban –, de szerencsénkre nem tudtak gólhelyzetet kialakítani. És ami feltűnő volt, Varga Barnabás védőfeladatát tökéletesen látta el, de az ellenfél kapuja előtt labdához sem ért, ami egy centertől bizony nem a legjobb teljesítmény.

Aztán amikor már mindenki a félidő végét várta, váratlanul kétgólosra növelte Svájc az előnyét. Ugyan több magyar játékos is felszabadíthatott volna, ám egyiküknek sem sikerült ezt a nem túl nehéz feladatot megoldania. Viszont Aebischer lecsapott a labdára, majd kilőtte a tehetetlen Gulácsi mellett a bal alsó sarkot. Ez több mint elkerülhető találat volt, és lassan azon kezdhettünk izgulni, nehogy a skótok sorsára jussunk, már ami a végeredményt illeti. Igencsak árulkodó a két játékmester mutatója: Xhaka 44-szer, míg Szoboszlai 18-szor találkozott a labdával…

Sajnos a második félidőben sem változott a játék képe, ráadásul Gulácsinak – aki egyébként a legjobb magyar eddig a meccsen – azonnal egy bravúrt kellett bemutatnia, miután leért a jobb alsóra Duah lövésénél, majd hat perccel később Vargas bombáját hárította. Az is pontosan látszott, hogy ilyen szintű tornán és ellenfél ellen nem megoldás a védelemben a tavasszal maximum a válogatottban pályára lépő Szalai.

Aztán a semmiből hirtelen majdnem szépítettek a magyarok: egy szemre is tetszetős Bolla-Szoboszlai-Sallai akció végén a Freiburg támadója pazarul adott be, megtalálta Varga Barnabás fejét, aki centikkel tévesztette el Sommer kapujának jobb felső sarkát. Ezzel felpörgött a csapat, és a második Sallai-Varga akció már góllal végződött: a Fradi középcsatára térdmagasságból fejelt Sommer hálójába. A 72. percben Kerkez futott el a szélen, beadását az utolsó pillanatban szedte fel Sommer Varga elől.

Felpörgött a mérkőzés, amibe megérkezett Marco Rossi válogatottja is, az olasz mester cserékkel próbálta frissíteni az egyre többet támadó csapatát. Svájc látványos időhúzásba kezdett – némi túlzással a kispadon ülők is görcsöt kaptak – míg a magyar válogatott mindent megpróbált az egyenlítésért. Sajnos túlságosan kinyílt a magyar csapat hátul, így előbb Gulácsi védett hatalmasat, majd Dárdai szabadított fel a gólvonalról. Sajnos a 93. percben eldőlt minden, ugyanis a nagyot hibázó Orban miatt kilépő Embolo átemelte Gulácsit, és kétgólosra növelte a svájciak előnyét.

Ezzel a vereséggel jelentősen csökkentek a magyarok továbbjutási esélyei, ugyanis immár szinte kötelező a pontszerzés a pénteken a skótokat kitömő németek ellen. Nem egyszerű, de nem is reménytelen vállalkozás, de ehhez az utolsó 25-30 perc játékát kell a teljes meccsen kell produkálni.

Európa-bajnokság, Németország
A-csoport, 1. forduló

Magyarország–Svájc 1-3 (0-2)
Köln, Rhein Energie Stadion, 50.000 néző. Jv: Slavko Vincic (szlovén)

Magyarország: Gulácsi – Lang (Bolla, 46.), W. Orbán, Szalai A. (Dárdai Márton, 80.) – Fiola, Nagy Á. (Kleinheisler, 67.), Schäfer, Kerkez (Ádám Martin, 80.) – Sallai R., Varga B., Szoboszlai. Szövetségi kapitány: Marco Rossi

Svájc: Sommer – Schär, Akanji, Rodríguez – Widmer (Stergiou, 69.) , G. Xhaka, Freuler (Sierro, 86.), Ndoye (Rieder, 86.) – Aebischer, Duah (Amdouni, 69.), Vargas (Embolo, 74.). Szövetségi kapitány: Murat Yakin

Gólszerző: Varga Barnabás (67.) illetve Duah (12.), Aebischer (45.), Embolo (93.)