A családi otthonteremtési kedvezmény (csok) szabályai között a feltételek nem teljesítése esetén fizetendő büntetőkamatok mértéke irreálisan magassá vált, ezért a kormány új rendeletében ezeket 5 százalékban maximálja – írja a Bank360.hu.
Fellélegezhetnek azok, akik a családi otthonteremtési kedvezménnyel (csok) éltek, avagy ezt tervezik. A támogatás elnyerésének szabályai között ugyanis eddig olyan büntetőkamatok szerepeltek a feltételek nem teljesítése esetén, amelyek – a kamatok elszállása miatt – mostanra egészen horrorisztikus pénzügyi fenyegetést jelentettek a számukra.
Ha például nem sikerül teljesíteni a csokért vállalt gyermekszámot, akkor az alapkamattal – legrosszabb esetben pedig annak ötszörösével – megegyező büntetőkamattal kell visszafizetni a lakás vásárlására, építésére vagy bővítésére kapott támogatást. Ez a csok indulásakor nem jelentett túlzott fenyegetést, hiszen az alapkamat egy százalék alatt volt. Mostanra azonban a jegybanki alapkamat 13 százalékra ugrott, így a büntetés jobb eseteben is az aktuális személyi kölcsönök kamatán ketyegne az adósoknak. Rosszabb esetben viszont már ennek ötszörösén, azaz 65 százalékon, ami már bőven az uzsorakamatszint felett van.
Ezt felismerve, módosított a csok előírásain a kormány csütörtök este kiadott rendeletében. Az új szabályok szerint azokban az esetekben, ahol a Polgári Törvénykönyben (Ptk.) meghatározott késedelmi kamat, azaz a jegybanki alapkamat szerepel, ott ennek maximális mértéke 5 százalék lehet. Ugyanez vonatkozik azokra az esetekre is, amikor a csok szabálya a jegybanki alapkamat ötszörösében határozza meg a támogatás visszafizetésének büntetőkamatát.
Ez azt jelenti, hogy a támogatási feltételek nem teljesítése esetén a csokot felvevő házaspárok által fizetendő késedelmi (büntető) kamat semmiképpen sem lehet magasabb 5 százaléknál. Tehát a támogatás felvétele és a visszafizetési kötelezettség beállta között azokban az időszakokban is maximum 5 százalékkal számolják ezt a késedelmi kamatot, amikor az alapkamat vagy annak ötszöröse meghaladná az öt százalékot.
A Bank360.hu ismertetése szerint további könnyítés a csokosoknak az, hogy amennyiben a házaspár a gyermekvállalást örökbefogadással kívánja teljesíteni, akkor nem a gyermekvállalási határidő lejártáig, hanem a lejártát követő 90 napon belül kell az örökbe fogadásra való alkalmasságot megállapító határozatot a hitelintézetnek bemutatni. Ebben az esetben ugyanis a határidő két évvel meghosszabbodik.