Egri Gábor, a Független Benzinkutak Szövetségének elnöke a hazai üzemanyag-ellátásról és az üzemanyagárstopról beszélt. Szerinte utóbbi a jelenlegi formájában fenntarthatatlan lesz.
Egri úgy látja, a novemberi 80 dollárról egészen 120 dollárig növekedő Brent-típusú olaj árának 480 forintos hatósági ára sokáig nem lesz fenntartható, mivel a pénzügyi folyamatokkal teljesen ellentétes irányba megy.
– Áruhiány alakul ki előbb vagy utóbb, hiszen senki nem tud veszteséggel termelni, illetve kereskedni. Tehát a hatósági áraknak nagyon nagy a kockázata. Ráadásul jelenleg egyetlen egy ellátó van Magyarországon, a Mol. A százhalombattai finomító 100 százalékos kapacitáson megy. Bármikor és bármi történhet vele, és akkor összeomlik az ellátásunk, cérnavékony szálon függ az ellátás – mondta.
Szerinte az, hogy a Mol egyedül maradt, óriási rizikót jelent. További problémát jelent a beszerzési ár: Egri véleménye szerint nyersolajat ilyen áron nem lehet most beszerezni, ami óriási problémát jelent. Szerinte mindenképpen el kellene szakadni az ársapkától.
A másik probléma az ukrajnai csővezetékes ellátása. Az orosz Ural kőolaj nagy része a Barátság kőolajvezetéken érkezik Magyarországra, ami most egy háborús övezeten fut keresztül, ahol bármikor történhet valami technikai probléma. Onnantól kezdve megszakad az ország kőolajellátása.
Hozzátett: az üzemanyag-fogyasztás szempontjából július mindig a legerősebb hónap, így sok minden eldőlhet a következő harminc napban. Nagy kérdés, az ellátás képes lesz-e kielégíteni az igényeket. Szerinte fokozatosan kellene megszüntetni a hatósági árakat. Az is kérdés, hogy a százhalombattai finomító bírja-e ezt a terhelést a következő hónapban.
Egri egy fontos tényt is említett még: ha ismét piaci árakon lehetne üzemanyagot venni, Magyarországon is könnyebben mozdulnának el az emberek az alternatív lehetősége felé. Egyértelműen látszik, hogy az európai gazdaság és a nagy európai államok leválnak a fosszilis energiákról, ami hazánk számára is történelmi lehetőség.