Egy nemzetközi csillagászcsoport egy óceánbolygó felfedezését jelentette be a Naprendszerünk szomszédságában, és mint tudjuk, a víz az élet kialakulásához szükséges legfontosabb feltételek egyike.
A Földtől mindössze 100 fényévre a Sárkány csillagképben, az úgynevezett lakhatósági zónában találtak egy exobolygót, aminek felszínét víz boríthatja. Az égitest – az eddigi ismeretek szerint – 30%-ban vízből áll (csak viszonyításképpen: ez a Föld esetében mindössze 1%), vagyis valószínűleg vastag és nagy kiterjedésű óceán borítja a felszínét.
Ez az exobolygó mindössze 100 fényévnyire a Földtől, s a felszínén valószínűleg jelentős mennyiségű víz is található – áll a Charles Cadieux, a Montreali Egyetem doktorandusza által vezetett nemzetközi kutatócsoport közleményében.
A kutatók a NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) űrteleszkópja által gyűjtött adatokat elemezve találtak a TOI-1452 b létezésére utaló nyomokra. Ezek alapján aztán a kanadai Observatoire du Mont-Mégantic (OMM) csillagvizsgáló műszereivel sikerült észlelni is az exobolygót.
A csillagászcsoport a NASA James Webb űrteleszkópjával folytatná a továbbiakban vizsgálatokat.
A közzétett tudományos felfedezést az alábbi videóabsztrakt ismerteti: