Ma már mindenki csak a csillogást látja körülötte: itthon és külföldön is keresett sztárséf, éttermeiben állandóan kígyóznak a sorok, az egyik legnézettebb gasztroműsor, A Konyhafőnök zsűritagja. Ám Rácz Jenőnek is voltak nehéz pillanatok az életében.
A szakács fiatalon, karrierje elején élére állította a garasokat, fillérekből élt, amikor beutazta a világot – kalandos életéről a a Life TV-n pénteken este (22 óra) adásba kerülő Összezárva Hajdú Péterrel című műsor felvételén beszélt. Elárulta, először Angliában próbált szerencsét, de onnan dobbantott és Dániába utazott tapasztalatot gyűjteni.
– Sose szórtam a pénzt, mindig élelmes voltam. Mindent felmondtam Angliában, majd elindultam. Annyira spóroltam, hogy hónapokig munkásszállón éltem. Hatan vagy nyolcan laktunk egy szobában, a fürdőszoba meg közös volt a folyosón. Jéghideg volt, sokszor láttam a leheletemet a szobában. Az összes pénzemet kivettem, ami nagyjából 8000 euró volt. Ez több évnyi spórolt pénzem volt. Mivel a bankszámlámat megszüntettem, és nem tudtam hova tenni a pénzt, a bokszeralsómba rejtettem el az összeset – mesélt a körülményekről Jenő. – Minden nap gyalog mentem a munkahelyemre, ami nagyjából 35-40 perces gyaloglást jelentett a mínusz 20 fokban. A buszjegy nagyon drága volt…
Jenő a világ egyik leghíresebb éttermében, a három Michelin-csillagos Nomában kapott gyakornoki állást, ahol rengeteget tanult, de a munkájáért egy vasat sem kapott… igaz, ez a menő éttermekben így szokás. Míg Koppenhága gyöngyszemében melózott, egy munkásszállón húzta meg magát.
– Egy emeletes ágy tetején aludtam zsebes pizsamában, hogy ott tarthassam a pénzem és az irataim, mert kicsit tartottam attól, hogy alvás közben kirabolnak – emlékezett vissza Jenő, akit dániai hideg azonban arra sarkallt, hogy összeszedje a holmiját, majd a maradék pénzéből újra útnak induljon. – Egy hatalmas hóvihar után felütöttem a világtérképet, mivel meleg helyre szerettem volna menni. Tudtam, hogy Szingapúr tele van jó éttermekkel. Ekkor már nem volt sok pénzem. Elindultam vízum nélkül, turistaként, erre tettem fel mindenemet.
Rácz az ismertségét ázsiai éttermekben alapozta meg, Szningapúrban is három MIchelin-csillagos étteremben dolgozott, míg később a sanghaji Talan Tabler az ő munkásságának köszönhetően kapott csillagot. A séf ma már azt mondja, talán a kalandos út túlzás volt.
– Nem volt bennem félelem, inkább csak rengeteg kérdés. Ez is lehetett a siker titka, hogy ezekre koncentráltam, nem pedig arra, hogy félelmetes-e egyedül és kevés pénzzel nekivágni a világnak – magyarázta a Blikknek Rácz Jenő.