KezdőlapCímlapOroszország véget vetne a háborúnak - ezzel a feltétellel

Oroszország véget vetne a háborúnak – ezzel a feltétellel

Lehetséges, hogy hamarosan véget ér az Ukrajnában tomboló háború, az oroszok hajlandóak lennének a béketárgyalásokra, ennek azonban feltételei vannak.

Közel egy éve már, hogy kitört az orosz-ukrán háború, az utóbbi időben azonban egyre többször merül fel a béketárgyalások gondolata. Az orosz védelmi minisztérium legutóbbi közlése szerint csütörtök este befejeződött Szoledar városának „felszabadítása”, mely a sikeres támadó műveletek folytatása szempontjából fontos. Igor Konasenkov altábornagy szerint a város elfoglalását a légierőnek, valamint a rakéta- és tüzérségi csapatoknak az erődítményekre és az utánpótlási vonalakra mért tűzcsapásai tették lehetővé, továbbá az, hogy az orosz légideszant-alakulatok északról és délről is blokkolták a várost.

A tárca szóvivője elmondta: a város elfoglalásakor három ukrán harci repülőgépet és egy helikoptert is lelőttek, a légvédelem pedig tíz, orosz erők által elfoglalt állásokra, sorozatvetőkből kilőtt rakétát fogott el.

Az ukrán vezérkar péntek esti harctéri helyzetjelentésében azonban azt állítja: az orosz hadsereg nem foglalta el Szoledart.

„Bahmut irányában az ellenség a nap folyamán lőtte Szpirne, Bilohorivka, Rozdolivka, Jakovlivka, Szoledar, Kraszna Hora, Bahmut, Kliscsijivka, Kurdjumivka, Druzsba és Pivnicsne településeket. A harcok Szoledarért folytatódnak” – írták.

A kijevi katonai vezetés jelentése szerint pénteken az ukrán légierő kilenc csapást mért az orosz erők felvonulási területeire, a rakéta- és tüzérségi egységek pedig eltaláltak egy parancsnoki állást, hat katonai gócpontot, egy légvédelmi rakétarendszert, valamint három ellenséges lőszerraktárt. Elmondták továbbá, hogy az orosz hadsereg két rakétacsapást mért a donecki Kosztantyinyivka polgári infrastruktúrájára, nyolcat pedig az ukrán csapatokra.

Moszkva hajlandó a béketárgyalásokra, azonban ez feltételhez kötött: a külügyminisztérium elmondása szerint közvetítők nélkül kell megtörténnie Oroszország és Ukrajna között. Ezen feltételt azonban nagy eséllyel elutasítják az ukránok, mivel ők a bucsai mészárlás óta nem hajlandók közvetítők nélkül tárgyalni az oroszokkal.

„Ezeknek a tárgyalásoknak közvetlennek kell lenniük Moszkva és Kijev között. A közvetítők szerepét ki kell iktatni. (…) A nyugati közvetítők gyakran saját céljaik és érdekeik szerint igyekeznek befolyásolni a tárgyalásokat, és nem is igazán a konfliktus lezárásában, mint saját politikai és gazdasági céljaik előremozdításában érdekeltek” – fogalmazott Alekszej Polcsuk, az orosz külügyminisztérium szóvivője.