KezdőlapCímlapÓriási a gyümölcs- és zöldséghiány az angol boltokban

Óriási a gyümölcs- és zöldséghiány az angol boltokban

A kormány szerint a komoly élelmiszerhiány hátterében a rossz európai és afrikai időjárás áll, amit a magas villamosenergia-árak is tovább erősítenek.

Nagy-Britanniában az ország legnagyobb szupermarketjei, a Tesco, az Asda, az Aldi és a Morrisons is korlátozzák egyes gyümölcsök és zöldségek értékesítését.

A Tescóban és az Aldiban a vásárlók fejenként mindössze három darabot vásárolhatnak paradicsomból, paprikából és uborkából, míg az Asda a paradicsom és a paprika mellett a fejes és a zacskós saláta, a brokkoli, a karfiol és a málna esetében is mennyiségi korlátozást vezetett be. A Morrisonsnál pedig uborkából, paradicsomból, salátából és paprikából is csak két darab vásárolható fejenként.

A Sainsbury’s korábbi vezérigazgatója, Justin King a BBC-nek elmondta, azért vezettek be korlátozást, hogy megakadályozzák a készletfelvásárlást más kiskereskedők részéről, hiszen – mint mondta – ha a nagykereskedők kifogynak, még az utcai zöldségesek is a szupermarketek polcairól viszik majd az árut.

A Brit Kiskereskedelmi Konzorcium (BRC) szerint az Egyesült Királyság a téli hónapokban a paradicsom mintegy 95 százalékát és a salátafélék 90 százalékát importálja, a legtöbbet Spanyolországból és Észak-Afrikából. Dél-Spanyolországot azonban az elmúlt időszakban szokatlanul hideg időjárás sújtotta, Marokkóban pedig áradások csökkentették a terméshozamokat, a viharok miatt pedig a szállítmányozó kompjáratok késnek vagy elmaradnak.

Hollandia az Egyesült Királyság részleges beszállítójaként akár menedéket is jelenthetne a hiány ügyében, azonban az energiaválság miatt kialakult magas villamosenergia-árak miatt, a gazdák visszavették a téli termények termesztésére szolgáló üvegházak használatát.

A BRC szerint a hiány várhatóan csak néhány hétig tart, amíg a brit termesztési szezon beindul, és a szupermarketek alternatív ellátási forrásokat találnak.

A konzorcium szakértői szerint a szupermarketek ügyesen kezelik az ellátási lánc problémáit, és együttműködnek a gazdákkal annak érdekében, hogy elegendő friss termék álljon a vásárlók rendelkezésére.