KezdőlapCímlapElképesztő: olyan drága az étolaj Németországban, hogy az éttermekben nem készítenek sültkrumplit

Elképesztő: olyan drága az étolaj Németországban, hogy az éttermekben nem készítenek sültkrumplit

Hatalmas gondot jelent az étolajhiány Németországban. Sok étteremben már sültkrumplit sem tudnak árulni.

Az orosz-ukrán háború súlyos étolajválságot okozott világszerte, amit mostanra a német vendéglátósok is komolyan megéreznek. A Bild arról ír, hogy mostanra az éttermek számára elengedhetlen repce-, illetve étolaj ára robbanásszerűen megnőtt a háború kitörése óta.

Freddy Basel német étteremtulajdonos például januárban még 90 centet (330 forint) fizetett egy liter repceolajért, ami most már 4 euróba kerül (majdnem 1500 forint). A férfi és felesége ezért úgy döntöttek, leveszik az étlapjukról a sültkrumplit, helyette salátával kínálják a frissensülteket.

És nem Baselék az egyetlenek, akiknek ilyen súlyos döntéseket kellett meghozniuk: az étolaj ugyanis fogyóban van, és ahhoz, hogy nyereséges legyen az üzlet, legalább kétszeresére kellene növelni az ezzel az alapanyaggal készült ételek árát a vendéglátósoknak.

Ez felveti a kérdést, vajon Magyarországra is ez várhat-e a közeljövőben?

Hazánkban február 1-jén kezdetét vette az árstop, ami május 1-jéig tart majd. Az élelmiszerárstop a következő termékekre terjed ki:

Abban 2021 októberénél a következő átlagárak szerepelnek, köztük az étolajé is:

  • Kristálycukor/kg: 261 forint
  • Liszt, finomliszt/kg: 203 forint
  • Napraforgó étolaj/liter: 713 forint
  • Sertéshús, comb (csont és csülök nélkü)/kg: 1420 forint
  • Csirkemellfilé (csont és bőr nélkül)/kg: 1600 forint
  • UHT tartós tej dobozban, 2,8% zsírtartalom/liter: 268 forint

A háború egyik közvetett hatásaként az árstop végén az étolaj, illetve bármilyen növényi olaj drasztikusan megdrágul. Ez a magyarokra nézve annyit jelent, hogy 25-30 százalékos drágulás jön a kiskereskedelemben, s praktikusan az 1000 forintot is elérheti az étkezési olaj literenkénti ára. Emellett más, ettől nem független hatások miatt a cukor meg a liszt ára is jelentősen emelkedik majd – mondta a hvg.hu-nak Raskó György agrárközgazdász.

Az okok az orosz–ukrán háború világpiacra gyakorolt következményeiben keresendők. A szomszéd országból származó export abszolút világpiaci áralakító tényező a napraforgónál és a kukoricánál egyaránt. Ukrajna éves szinten mintegy 6 millió tonna étolajat exportál, amelynek durván a fele az Európai Unióba megy. Az ország emellett a világ harmadik legnagyobb, illetve Európa vezető kukoricatermelője: az ország a világtermelés csaknem 10 százalékát adja.

Indirekt/Blikk