Oroszország hétvégi visszalépése az ENSZ által kötött fekete-tengeri gabonaexportról szóló megállapodástól valószínűleg az importtól függő országokba irányuló szállítmányokat fogja érinteni, ami elmélyíti a globális élelmiszerválságot és áremelkedést idéz elő – állították szakértők hétfőn.
Hangsúlyozták, Oroszország kilépése a gabonamegállapodásból fájdalmas ütést jelent az érintett térségekre: az Afrikába és a Közel-Keletre lefoglalt több százezer tonna búza kerül veszélybe emiatt, miközben az ukrán kukoricaexport Európába csökkenni fog – közölte két szingapúri kereskedő.
Mint ismert, Oroszország szombaton „határozatlan időre” felfüggesztette részvételét a gabonamegállapodásból, miután ukrán dróntámadást hajtott végre fekete-tengeri flottája ellen a Krím-félszigeten.
„Ha ki kell cserélnem egy hajót, amelynek Ukrajnából kellett volna érkeznie, mik a lehetőségek? Valójában nem sok” – mondta egy szingapúri székhelyű gabonakereskedő, aki Ázsiában és a Közel-Keleten búzát lát el.
Azt is megírtuk, hogy a chicagói határidős búza jegyzése hétfőn több mint 5 százalékot, a kukorica 2 százalékot meghaladó emelkedést mutatott az ellátás miatti félelmek miatt.
Az év elején a búza világpiaci ára történelmi csúcsra ugrott, a kukorica pedig 10 éves csúcsot ért el, mivel Oroszország Ukrajna elleni inváziója tovább növelte a kedvezőtlen időjárás és a COVID-19 ellátási zavarok által elindított rallyt.
A kereskedők szerint Ausztrália, amely Ázsia kulcsfontosságú búzaszállítója, nem valószínű, hogy képes lesz pótolni a kínálati hiányt, hiszen a szállítási réseket egészen februárig lefoglalták.
Az ausztrálok jól jártak a válsággal: több mint 7 százalékkal drágultak az ausztrál Graincorp részvényei – amely ötszörösére ugrott az első félévben az orosz-ukrán konfliktusból eredő kínálati korlátok miatt.