KezdőlapCímlapEgyre aggasztóbb Joe Biden állapota a szakértő szerint

Egyre aggasztóbb Joe Biden állapota a szakértő szerint

Világszerte egyre többen aggódnak Joe Biden állapota iránt. Az amerikai elnökön ugyanis egyre gyakrabban jelentkeznek a demencia és az Alzheimer-kór tünetei, és emellett fizikai állapota sem éppen a legélénkebb.

Korábban csupán politikai ellenfelei kritizálták őt, mondván, hogy egészségi állapota miatt nem alkalmas az ország vezetésére, mostanra viszont már a társadalom is hasonló véleményen van: egy friss kutatás szerint a megkérdezettek 59 százaléka mentális tesztnek vetné alá a hamarosan 80. életévét betöltő elnököt.

Nem egyszer volt már példa arra, hogy Biden beszédei közben hosszabb hatásszüneteket hagyott, vagy hogy egyes eseményeken megkérdőjelezhetően viselkedett. Ezeket könnyedén az időskori feledékenységnek is betudhattuk. Viszont a legutóbbi ehhez hasonló esetet már nehezebben. Az elnök néhány nappal ezelőtti nyilvános megjelenésén készült felvétel meglehetősen nagy port kavart, ugyanis igencsak aggasztóak a képsorok: Biden miután befejezte a beszédét megfordult, és kezet akart rázni valakivel úgy, hogy senki nem állt előtte, utána pedig eltévedt a színpadon.

Többek közt emiatt egyre több emberben merült fel a kérdés az utóbbi időben, miszerint Biden csak az időskor, vagy esetleg a demencia jeleit mutatja, illetve, hogy valóban el tudja-e látni a feladatait a jövőben egy olyan magas hatalmi pozícióban, mint az Egyesült Államok elnöke.

Ezt a kérdést feszegettük dr. Jászberényi József gerontológiai kutatóval, aki hangsúlyozta, hogy Biden állapota valóban aggasztó, ugyanakkor fontos megjegyezni azt, hogy az interneten és a tv-ben csupán kiragadott részleteket látni.

Óvakodjunk a távdiagnosztikától. Biden néhány mondata után nem tudjuk megállapítani a diagnózist. Sem egy szakember, sem egy laikus nem tudja biztosra megmondani távolról, hogy demens-e, és ha igen, akkor milyen fokban – szögezte le.

Ugyanakkor elmondta, hogy ha most, egy vizsgálat során mégis felállna a diagnózis, hogy az elnök demens, attól még jelenlegi állapotában teljesen alkalmas lenne a feladatai ellátására, és maradhatna az elnöki székben.

„Igazából ott válik alkalmatlanná, amikor már nem tudja önmagát ellátni, ez a határ. Ez a betegség 2-es és a 3-as fázisa között van. Addig, amíg el tudja látni magát, addig tulajdonképpen ő egy összeszedett ember, akinek maximum annyiban van szüksége egy segítőre, hogy időnként lapoz helyette, vagy kijavítja, ha egy-egy szót elront. De alapvetően ő még magánál van bőven, és az ideje 99 százalékában normális döntéseket hoz” – mesélte, hozzátéve, hogy akkor lépne túl a határon, ha már láthatóan nem lenne képes ellátni magát: például nem tudna rendesen étkezni, vagy teljesen elfelejtené az időpontokat.

„Tehát akkor, ha nagyon sok olyan dolog történik, ami nem teszi őt alkalmassá arra, hogy a munkáját önállóan végezze, meg egyáltalán önállóan éljen. Nem is a munka a lényeg, hanem az önálló élet” – fűzte hozzá.

Jászberényi kiemelte továbbá, hogy az amerikai törvények szerint az elnök egészségi állapota ellenére csupán ő maga, vagy az alelnök nyújthat be egy javaslatot a kongresszus felé, melyben a lemondását kezdeményezik, rossz egészségi állapotra hivatkozva. Azonban hiába tűnik úgy, hogy az állapota rohamosan egyre rosszabb lesz, úgy tűnik, a Fehér Ház csak akkor fogja meghozni ezt a lépést, amikor már jelentős okuk lesz rá.

Amennyiben egy nagyon látványos és egy nagyon fontos kérdésben elhangzó súlyos tévedést, vagy hibát követ el, akkor valószínűleg ezt kezdeményezni fogják. De amíg ez csak névtévesztésekben, elesésekben, és „azt hiszem, hogy vannak mögöttem és kezet fogok a levegővel”-féle szituációkban merül fel, addig nem lehet ezt kezdeményezni. Én azt gondolom, hogy a környezete vár. Nem megelőzni akarják, hanem megvárják azt a pontot, amikor tényleg lépni kell – fogalmazott.

Habár Biden számos alkalommal kapott már különféle gyógyszereket, például, amikor koronavírusos volt, a demencia esetében más a helyzet, ugyanis az erre felírt gyógyszerek az agy vérellátását és működését befolyásolják, melyek jelentős hatással lehetnek a döntőképességre. Ezen gyógyszerekkel ugyan lassítani lehetne a betegség lefolyását, és akár évtizedekig nem súlyosbodna a helyzet, Biden azonban nem szedhet ilyen gyógyszert, politikai pozíciója miatt.

„Az agyi vérkeringésre ható súlyos gyógyszereket, az aktuális regnáló elnök nem kaphat. Semmi olyat, ami az ő döntésképességét bármilyen irányban befolyásolja, ez törvényben le van rögzítve. Tehát, ha ő demenciában szenved, akkor a ciklus végéig sajnos nagyon intenzíven gyorsulhat az állapot romlása. Mert ha nincs gyógyszerrel kezelve a demencia, akkor gyorsul, és egyre rosszabb lehet” – mondta.

Indirekt/Blikk