Megszavazta a horvát országgyűlés a tengerpart gazdasági hasznosításáról szóló legújabb törvényt, ami véget vet a fizetős strandoknak, és a tengerparti építkezést is megnehezíti.
A horvát társadalmat évek óta foglalkoztatja a fizetős strandok kérdése, az alkotmány ugyanis világosan leírja, hogy a tengerpart közkincs, amit mindenki szabadon használhat. Részletszabályozás eddig nem volt az ügyben, alkotmánysértésért viszont a hatóságok nem tudtak bírságolni. A horvát jogalkotók most pontot tettek az ügy végére, és nemrég elfogadtak egy törvényt, amely egyértelműen megtiltja, hogy bárki pénzt kérjen a strandok használatáért – írja a Poslovni Dnevnik hírportál.
Az új rendelkezések a tengerpart egyéb gazdasági hasznosítását is szabályozzák. A jövőben a tengerparti árusok, kávézók, éttermek, napágy- vagy strandeszközkölcsönzők csak koncessziós engedéllyel működhetnek. Ezeket az engedélyeket minden esetben a helyi önkormányzatok adják ki pénzért, legfeljebb öt évre – számolt be a vg.hu.
A koncesszió tulajdonosainak viszont minden esetben garantálniuk kell a szabad hozzáférést a tengerhez. Kivételt képeznek a rendelet alól a már működő kikötők, hajógyárak és sólepárlók, az ő koncessziójuk ugyanis korlátlan ideig érvényes. Újdonság még, hogy eddig a tengerparti szállodák mentesültek a koncessziós díjaktól, a jövőben viszont nekik is fizetniük kell, ha a vízparti teraszaikon fogadnák a vendégeiket.
A törvény megerősíti a közvetlen tengerparti építkezés tilalmát is. A szabályozás értelmében ugyanis a tenger dagálykori vízszintjétől számított 6 méteren belül tilos bármilyen építkezés. Ez alól csak a történelmi épületek, valamint a vízi közlekedéshez és a halászathoz szükséges infrastruktúra képez kivételt.