Pár napja írtunk arról, hogy Svédország jóval megengedőbb politikát folytat a koronavírus kapcsán, mint a többi ország. Most mégis szigorítanak a közösségi életen.
Svédországban az élet nem állt meg. Az iskolák egy része és az üzletek nyitva vannak. A gazdasági károk egyelőre kisebbek, de a lakosságszámhoz mért halálozási ráta magasabb a többi skandináv országénál.
Stockholm legismertebb bevásárlóutcája, a Drottninggattan április 1-én:
Valamivel ugyan csökkent az emberek száma az utcákon, de az üzletek nyitva vannak, az emberek vásárolnak, munkába sietnek vagy éppen beszélgetnek.
A svéd kormány továbbra is különutas politikát folytat a koronavírus elleni küzdelemben: csupán a betegeket és időseket próbálja izolálni, nem az összes embert.
Bár azt kérik, hogy aki betegség jeleit észleli magát, maradjon otthon, aki pedig teheti, dolgozzon otthonról, nem rendeltek el karantént és kijárási korlátozásokat, nem zárták be az óvodákat és az alapfokú iskolákat.
A stratégia része az is, hogy az egészségügyi szervek kevesebb tesztet csinálnak: nem próbálnak minden vírus-fertőzöttet azonosítani, csak azokat, akiknek súlyosabb az állapota. A többieknek azt mondják: maradjanak otthon, és ha nem lesznek rosszabbul, várják meg, amíg meggyógyulnak.
Így a remények szerint alacsonyan marad a fertőzöttek hivatalos száma, nem lesz pánik, és nem kell annyi korlátozás.
Ennek eredménye pedig a tervek szerint az lesz, hogy a gazdaság sem fog olyan súlyosan károsodni, mint a karantént bevezető országokban.
Ugyanakkor az elmúlt napokban a skandináv állam kormánya is szigorított: március végén betiltotta az 50 főnél nagyobb összejöveteleket; a héten arra kérte az embereket, hogy tartsanak kellő távolságot egymástól a közterületeken, boltokban, üzletekben, a cégeket pedig arra szólította fel, hogy hozzanak ezt segítő intézkedéseket.
Összességében a svéd kormány is megpróbálja lassítani a fertőzöttek számának emelkedését, hogy ne terhelje túl az egészségügyi rendszert, nyilatkozta Stefan Löfven miniszterelnök.
Ugyanakkor továbbra is lesznek súlyos betegek, akik intenzív ellátásra szorulnak, és jóval több halálos áldozatunk lesz. Több ezer halottal kell majd számolnunk– fogalmazott a kormányfő.
Azt az idő dönti majd el, hogy sikeres-e a különutas svéd stratégia. Ennek megítélése persze attól is függ, hogy hosszútávon mit tekintünk fő célnak.
A gazdasági károk nyilvánvalóan kisebbek, mint más országokban, hiszen az élet, ha lelassulva is, de megy tovább.
Emiatt az emberek hangulata is jobb, mintha karanténban lennének, ami társadalmi szempontból pozitívum.
Ugyanakkor a svédországi halálos áldozatok száma jelenleg jóval meghaladja a többi észak-európai országét.
A legfrissebb adatok szerint Svédországban 358-an hunytak el a koronavírus fertőzésben, addig Dániában 139-en, Norvégiában 59-en, Finnországban 20-an. Svédország jelenleg Brazíliával van egy szinten.
A diagnosztizált fertőzöttek száma a svédeknél mintegy 6100, Norvégiában 5400, Dániában 4000, Finnországban 1600. A legnagyobb veszély itt is az időseket fenyegeti: az áldozatok között a 80-89 év közöttiek vannak a legtöbben, többségük férfi.
Indirekt / Privátbankár