Ugyanakkor aggályok merültek fel a gyógyszer biztonságosságával kapcsolatban is.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) csütörtökön teljes mértékben jóváhagyta a Leqembi nevű Alzheimer-kór elleni gyógyszer alkalmazását – írja az NBC News. Ám a szernek ám van egy veszélyes mellékhatása is.
A Leqembi, amelyet a japán Eisai gyógyszergyártó és az amerikai Biogen gyógyszergyártó cég gyárt, az agyban található béta-amiloid nevű fehérje egy típusát célozza, amelyet a tudósok régóta az Alzheimer-kór egyik kiváltó okának tartanak – számolt be a Portfólió.
Az enyhe kognitív károsodásban vagy korai stádiumban lévő betegségben szenvedő 1795 beteggel végzett 3. fázisú klinikai vizsgálatban 18 hónap alatt 27%-kal lassult a betegség előrehaladása. Dr. Ronald Petersen, a minnesotai Rochesterben található Mayo Klinika neurológusa e-mailben elmondta, hogy a Leqembi nem gyógymód, és nem állítja meg a betegséget.
A gyógyszer a jelek szerint körülbelül öt hónappal lassította a betegek állapotának hanyatlását. „A kezelés „több időt adhat az Alzheimer-kór korai stádiumában lévő embereknek, hogy megőrizzék függetlenségüket és azt tegyék, amit szeretnek. Ezáltal az emberek több hónapot kapnak arra, hogy felismerjék házastársukat, gyermekeiket és unokáikat ” – mondta Joanne Pike, az Alzheimer Szövetség elnök-vezérigazgatója egy nyilatkozatban” – mondta Pike. A vizsgálatban a Leqembit kapó betegek mintegy 12,6 %-ánál alakult ki agyduzzanat, míg a placebocsoportban a betegek 1,7 %-ánál. A Leqembi-csoport körülbelül 17%-ánál fordult elő agyvérzés, míg a placebocsoportban 9%-nál. A klinikai vizsgálatok során három haláleset is összefüggésbe hozható volt a gyógyszerrel.