KezdőlapCímlapBaj van: kilyukadt a Nemzetközi Űrállomás

Baj van: kilyukadt a Nemzetközi Űrállomás

Újabb sérülést okozott az világűrben keringő űrszemét a Nemzetközi Űrállomás (ISS) egyik berendezésében, most az objektum Canadarm2 nevű robotkarján ütött lyukat egy nagy sebességgel érkező fémdarab.

A Kanadai Űrügynökség (CSA) 2001 óta üzemelő eszközén – amely 17,6 méter hosszú és csak 35 centiméter széles – május 12-én vették észre a sérülést, de a CSA csak a napokban számolt be róla egy blogbejegyzésben.

A jelenlegi információkból a munkatársak azt szűrték le, hogy a kis űrbaleset nincs hatással az eszköz működésére. A Canadarm2-nek egyébként hamarosan egy másik kanadai eszközt, a Dextre-t kell majd a helyére illesztenie, hogy az átvegye egy meghibásodott modul helyét.

Utoljára három éve történt ilyen, akkor válságba került az orosz és az amerikai űrkutatási hivatalok viszonya, mert kiderült, észrevétlenül egy lyuk keletkezett a Nemzetközi Űrállomás egyik utasterében.

Az űrszemét amúgy egyre nagyobb veszélyt jelent a működő űreszközökre, így az ISS -re is, főleg mióta egyre több apró űreszközt bocsátanak fel. A SpaceX például már szinte hetente indít útnak műholdakat a Starlink nevű internetszolgáltatása kiépítéséhez. Az Egyesült Államok Űrfelügyeleti Hálózata 23 ezer ilyen objektumot monitoroz, de a legapróbbak túl kicsik ahhoz, hogy időben észlelni lehessen őket.

Indirekt/Blikk