A következő szintre lépett a Paksi Atomerőmű új blokkjának a megvalósítása, ugyanis a projekt már létesítési engedéllyel rendelkezik az 5-ös, illetve a 6-os blokk biztonsági övezetének kijelölését követően.
„A paksi telephelyen létesítendő 5. és 6. atomerőművi blokkok biztonsági övezetének kijelölése” – olvasható az Országos Atomenergia Hivatal határozatában, amely augusztus 25-én került fel a hivatal honlapjára. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a két blokk megkapta a létesítési engedélyt.
Amint arról korábban a Blikk is beszámolt egy új kormányrendelet értelmében a Paksi Atomerőmű blokkjainak megvalósításában segédkező nem uniós állampolgárok foglalkoztatásához nem szükséges külön engedélyt kérni. A rendelet szerint ugyanis a Magyarország területén végzett munka esetén nincs szükség engedélyre „a törvény alapján meghatározott fővállalkozó, vagy annak a törvény alapján meghatározott alvállalkozója általi – a beruházással összefüggésben történő – magyarországi foglalkoztatásához, ideértve a munkaerő-kölcsönzés útján történő foglalkoztatást is”.
Magyarország egyébként már négy évtizede használ nukleáris energiát, pontosan emiatt építik a Paks II-t is. Szijjártó Péter augusztus elején az ENSZ New York-i közgyűlésén arról beszélt, biztosítani kell az atomenergiára vonatkozó szankciók elkerülését, minthogy az ilyen intézkedések korlátoznák az államok azon jogát, hogy összeállítsák saját energiamixüket, ami nemzeti hatáskör. Kiemelte ezzel összefüggésben, hogy a paksi bővítés teljes mértékben összhangban van a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) biztonsági előírásaival.
A külügyminiszter legutóbb májusban számolt be a projekt előrehaladásáról, akkor azt mondta: „Az új kormányzati struktúrában azt a feladatot is kaptam, hogy gyorsítsam fel a paksi beruházást. Nos, itt az első jó hír (jellemző módon a levegőben érkezett, úton India felé, valahol a török légtérben): megkaptuk a résfalra vonatkozó építési engedélyt”.