Letöltendő börtönbüntetés kiszabását indítványozta Bige László vesztegetési ügyében a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Főügyészség – értesült a Magyar Nemzet.
Az okirat-hamisítással és vesztegetéssel vádolt milliárdos vállalkozót április végén első fokon a Nyíregyházi Törvényszék felmentette a vádak alól. A minősített vesztegetés bűntette miatt a Bige László ellen folyamatban lévő bűnügyben a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Főügyészség fellebbezést jelentett be – tájékoztatta a lapot a vádhatóság. A műtrágyakirály és társai emellett egy kétmilliárdos hűtlen kezeléses ügyben is bíróság előtt állnak.
2019-ben egy volt üzlettársa jelentette fel a cégvezért, mégpedig egy tíz évvel korábbi ügylet miatt. A vádirat szerint a 2009-es év végén Bige üzleti kapcsolatba került a cége termékének értékesítésével foglalkozó társaság vezetőjével. Találkozójuk során a vádlott felajánlotta ezen cégvezetőnek, hogy nagy mennyiségű, valótlanul leértékelt műtrágyát ad át részére, amelyet így az a saját vevőkörének haszonnal tud tovább értékesíteni, részben számla nélkül. Az ajánlat arról is szólt, hogy a számla nélküli értékesítésből befolyt összegeket a férfi mindezért cserébe átadja a vádlottnak. A készpénzért, számla nélkül eladott termékekért 2010. januártól októberig több alkalommal befolyt, összesen 135.400.000 forintot a vállalkozó átadta a vádlottnak, a valótlan leértékelés ellentételezéseként.
A törvényszék bizonyítottság hiányában mondta ki a felmentő ítéletet. Egyben közölte, hogy a korábban lefoglalt 135 millió forint zárolását megszüntette, továbbá a lefoglalt számítógépeket, telefonokat szintén feloldja a zár alól. Az indoklásból kiderült, hogy a feljelentő, egykori üzlettárs vallomásaiban több ellentmondást fedezett fel a bíróság. Számos, titokban készült hangfelvételről – amelyek a pénzek átvételét voltak hivatottak alátámasztani – kiderült, hogy akkor és ott nem készülhettek. Az ítélet szerint nem bizonyítható a pénzátadás, illetve annak módja.
A felmentő ítélet után Bige a Blikknek így nyilatkozott:
– Engem nem ért meglepetésként a döntés, úgy gondolom, a bíróság, az eljárási törvényeket maximálisan tiszteletben tartva, igazságos és tisztességes ítéletet hozott – mondta a Blikknek a milliárdos. Lapunk kérdésre, hogy milyen érdekek vezethették a feljelentőjét, aki egy korábbi üzlettársa volt, így felelt: – Ez egy koncepciós eljárásként indult. Senki nem fizet ki egy számlát kétszer. Egyszer feketén, egyszer pedig legálisan, mindent elkönyvelve. Én sem fizettem feketén. Ez az ügy valójában soha nem létezett. Az én szempontomból 135 millió forintért nem érdemes törvényt szegni – mondta határozottan a hazai műtrágyakirály,
Az ügyészség rögtön az ítélet utána jelezte, hogy fellebbeznek. A közelmúltban elkészült írásos fellebbezés, amiben a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Főügyészség a azt indítványozta, hogy a Debreceni Ítélőtábla változtassa meg az ítéletet, és állapítsa meg a vádlott bűnösségét, továbbá szabjon ki vele szemben letöltendő börtönbüntetést.
A fellebbezés kérdésében a végső döntést majd a Debreceni Fellebbviteli Főügyészség hozza meg, ám a Magyar Nemzet azt írja, információik szerint az ezzel kapcsolatos indítványukat még nem nyújtották be a bírósághoz.
A műtrágyakirály egy másik büntetőügy miatt is bíróság előtt áll, hiszen 2021 októberében többek között hűtlen kezelés miatt emeltek vádat ellene és öt munkatársa ellen, mert kétmilliárd forinttal károsíthatták meg a vállalkozó saját cégét. Ez az eljárás jelenleg tárgyalási szakban van a Nyíregyházi Törvényszéken.