A jelenleg érvényes, 2021-ben kötött hosszútávú magyar-orosz fűtőanyag-beszerzési szerződésből kiindulva, s mindezt a jelenlegi tőzsdei árakkal összevetve leszűrhető: az elmúlt két év során 564 milliárd forint kára származhatott ebből kontraktusból az országnak – erre a megállapításra jutott a Népszava a KSH által most közzétett tavaly decemberi adatok felhasználásával.
Az állami MVM 2021. októberétől kötött új, 15 éves gázvásárlási szerződést Putyinnal, pontosabban az orosz állami Gazprommal. Az akkori választási kampányidőszakban a kabinet tagjai például azt állították, hogy a korábbi, 1995 végétől hatályos megállapodásnál nagyságrendekkel kedvezőbb szerződést kötöttek – tekint vissza az Népszava az előzményekre. Putyin 2022. februárjában egy sajtótájékoztatón azt közölte, hogy az új megállapodás révén Magyarország a piaci szint ötödéért kapja a nyersanyagot. Később a a lap a KSH alapján kimutatta, a orosz Gazprom akkor az ötödölés helyett az akkori tőzsdei árakat 30 százalékkal még meg is fejelte.
A Népszava számítása szerint míg a 2021. X. hónapja előtti időszakra kisebb kilengések jellemzők, addig az új szerződéssel minden felbolydult: „míg a 2021-22-es, a tőzsdék „felrobbanásával” járó időszak irányunkba 321 milliárdos pozitívumot mutat, a piaci megnyugvást hozó, legutóbbi „gázév” már 553 milliárdos veszteséggel járt: a kettő egyenlege pedig 231 milliárd mínusz” – írja a lap.
Ha a szerződés másik kitétele alapján, az orosz gázárunkat a két hónappal korábbi tőzsdei szintekhez viszonyítjuk, a január-decemberi és az október-szeptemberi időszakok is veszteséget mutatnak az irányunkba. „Igaz, az eszerint az előző szerződés idején látható, „csak” néhány tízmilliárdos hiány 2022-től évi százmilliárdosra nőtt. Igy vizsgálva tehát az új magyar-orosz megállapodásnak – Magyarországra nézve – eddig valamivel több mint kétszázmilliárdos hiány lett az eredménye.