A Pest megyei rendőrök egy ócsai házból állították elő azt a két férfit, akik tinédzserek dolgoztatásával biztosítottak maguknak nagyobb nyereséget. Nehéz sorsukat kihasználva napi 10-12 órában, alacsony bérért végeztettek velük elsősorban építőipari munkát.
Egy 15 éves tiszavasvári fiú hagyta maga mögött 2022 júliusában ócsai ideiglenes szálláshelyét, majd az ott megéltek (bántalmazás, ellátatlanság) alapján szülei értesítették a rendőrséget. Nem sokkal korábban, több hasonló korú társával együtt, kelet-magyarországi lakóhelyéről érkezett a Pest megyei településre. A szegény sorsú, sokszor mély szegénységben élő, kiszolgáltatott fiatalok számára csábító ajánlat volt az egyébként az átlagosnál jóval alacsonyabb bér, így önként vállalták az ország másik felébe utazást és munkavégzést.
A hét hat napján 10-12 órát dolgoztatták őket vidéki és fővárosi építkezéseken. A nehéz fizikai munkáért kéthetente kb. 90 ezer forintot kaptak, szállásuk egy korábban háziállatok tartására készült, igénytelen, koszos és összetákolt melléképítményben volt. Munkaszerződést egyikük sem látott, a kötelezően előírt pihenőidőkről nem hallottak, ellátásukról maguknak kellett gondoskodniuk. Egyszerre 10-15 gyermek zsúfolódott össze a szálláshelyen, ahová az 58 éves építési vállalkozó, valamint a brigádvezetőnek kinevezett 23 éves társa utaztatták az ország keleti megyéiből verbuvált 18 – alkalmanként 15 – év alatti gyerekeket – írja a police.hu.
A Pest megyei felderítők ráálltak a bejelentés tartalmára, majd az összegyűjtött adatok birtokában megszervezték az akciót. A rendőrségi konvoj 2022. augusztus 15-én hajnalban fékezett az ócsai ház előtt, majd civil- és egyenruhások lepték el a telket. Az 58 éves N. Tibort, valamint a 24 éves Sz. Ákost elfogták és előállították, az elszállásolt 13 gyermeket pedig a gondjaikba vették.
A gyerekek nem igazán értették a történteket, hiszen munkavégzésüket, fizetségüket nem kifogásolták. Mostani helyzetükben, ellátásukban nem láttak problémát. Az ő meglátásuk szerint letolták a napi 10-12 órát, bért is kaptak, aludni is tudtak valahol, sokuk az otthoninál is komfortosabb körülmények között. Ám a jog egyértelmű: kiszolgáltatott helyzetüket kihasználva, rendszeres haszonszerzés érdekében vették rá őket munkavégzésre. Az építési vállalkozó, valamint társa ugyanis – a gyermekek alkalmazásával – jóval nagyobb haszonkulccsal tudta teljesíteni az építési megbízásait.
A ház átkutatásakor nevekkel és munkabérekkel teleírt jegyzetfüzeteket, naplókat, feljegyzéseket foglaltak le.