A kutatók szerint a klímaváltozás az egyik fő oka annak, hogy a húsvéti csokitojást idén többe kerülhet Európában. Ugyanis Nyugat-Afrikában a párás hőhullám tönkre tette a tavaszi európai eladásra szánt csokoládé alapanyagát.
Idén február óta súlyos aszály sújtja Nyugat-Afrikát, ami miatt rekordmagas, 40 fok fölé emelkedett a hőmérséklet többek között Elefántcsontparton és Ghánában. A hőhullám okozta kakaóhiány miatt a héten a kakaó ára tonnánként majdnem 8500 dollárra (nagyjából 3 millió forintra) emelkedett – írja a BBC.
A kakaófák különösen érzékenyek az éghajlati változásokra. A világtermelés legnagyobb része pedig Nyugat-Afrikában összpontosul. A csokoládégyárak megpróbálják nem ráterhelni az egész drágulást a vásárlóikra, hogy azért még maradjon vevőjük, viszont
így is gyakori lehet a másfélszeres áremelés.
A World Weater Attribution azt állapította meg, hogy az emberi tevékenység körülbelül megtízszerezte az esélyt, hogy hasonlóan forrók és szárazak legyenek az afrikai februárok, és ha nem változtatunk a mostani folyamatokon, akkor hamarosan minden második év hasonló károkat okozhat ott.