Szomorú helyzetről számoltak be azok a háziorvosok, akik nem tudnak elmenni szabadságra, mert nincs, aki helyettesítse őket. Ráadásul sokan még nyugdíjasként is dolgoznak.
Az RTL Híradó riportjából derül ki, hogy jelenleg több mint 500 praxis nincs tartósan betöltve. A Magyar Orvosi Kamara háziorvosi csoportjának megbízottja szerint a helyettesítésre külön finanszírozást kellene adni a háziorvosoknak.
Például a taksonyi gyermekorvosi rendelőben Fábián Dóra az egyetlen gyerekorvos jelenleg, így előfordul hogy naponta 100 gyereket is ellát, szabadságra menni pedig csak akkor tud, ha talál maga helyett valakit, aki helyettesíti.
Mi, gyerekorvosok, külön nehéz körülmények között vagyunk, mert bennünket csak szakvizsgázott gyerekorvos helyettesíthet. Ha azok a rezidensek kijöhetnének helyettesíteni, akik pár hónapra vannak a szakvizsgától, valószínűleg nagyban megkönnyítené a szabadságolásunkat – mondta a doktornő.
Ami pedig még ennél is meredekebb, hogy a háziorvosoknak kell kifizetnie azoknak a bérét, akik őket helyettesítik, ami napi 50 ezer forint is lehet.
Az alapellátásban nincs olyan, hogy az ember kiveszi a szabadságát – mondta a Híradónak Póta György házi gyermekorvos.
Annak ellenére, hogy a nagyobb rendelőkben ezt egymás helyettesítésével lehet megoldani, vidéken sokszor megoldhatatlan a helyettesítés.
Nagyon sok olyan kollégámról tudok az országban, akik évek óta csak pár napra tudnak elmenni szabadságra, mert egyszerűen képtelenek megoldani, hogy valaki azon idő alatt ellássa a betegeket – mondjai Póta doktor. Hozzátette: a legnagyobb a problémát az utánpótlás hiánya jelenti, jelenleg ugyanis 60 év az átlagéletkor a házi gyermekorvosok között. Véleménye szerint amennyiben ez így marad, egyes területeken pár év alatt megszűnhet a házi gyermekorvoslás. De a felnőtt praxisoknál sem jobb a helyzet.
Mangó Gabriella, a Magyar Orvosi Kamara Háziorvosi csoportjának megbízottja arról is beszámolt, hogy a betöltetlen praxisok miatt nyáron különösen nehéz a betegek ellátása.
Erre az egyik megoldás az lenne, ha a praxis finanszírozásában megkapnánk a praxishelyettesítésre kifizetett összeget. De végleges megoldást az jelentene, ha újra vonzó lenne a háziorvosi praxis a kollégák számára.
Mangó Gabriella hozzátette: a területi kórházak segíthetnének a helyettesítésben.