Napról napra emelkedik a légúti fertőzéses esetek száma hazánkban, ráadásul a hármas járványt okozó vírusok közül egyszerre több is megbetegítheti az embert – figyelmeztet Rusvai Miklós víruskutató.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint ismét emelkedett a légúti fertőzéses tünetekkel orvoshoz fordulók száma. 2023. január 16–22. között 185 400-an jelentkeztek ilyen panaszokkal, ami 14 800 fővel haladja meg az azt megelőző heti esetszámot, influenzaszerű megbetegedést 23 800 főnél feltételeztek, ami szintén meredek emelkedést mutat.
„A klinikai tünetek alapján nehéz most megkülönböztetni, hogy az RSV, az influenza, az omikron vagy a húsz náthavírus egyike okozza a megbetegedést, ugyanis mindegyiknél előfordulhat gyengeség, hőemelkedés vagy láz, orrdugulás, orrfolyás, köhögés, tüsszögés, fej- és torokfájás, szemirritáció” – mondta az Indexnek a járvány kapcsán Rusvai Miklós.
A víruskutató a lapnak kiemelte, hogy hogy míg valaki korábban tünetmentesen vagy enyhébb tünetekkel jutott túl a náthán, annál most akár lázzal és többnapos megbetegedéssel jelentkezhet a betegség.
„A koronavírust illetően szerencsénk van azzal, hogy már szinte náthává szelídült a vírus, a korábbi variánsok ugyanúgy a tüdőt támadták, mint az RSV vagy az influenza, az omikron enyhébb, elsősorban felső légúti tüneteket vált ki” – mondta a mostani járványhelyzet kapcsán a szakértő, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a tridémia alatt egyszerre több vírussal is megfertőződhetünk, emlékeztetett a tavaly ilyenkori úgynevezett flurona megjelenésére, ami a koronavírus és az influenza keresztfertőzéséből alakult ki.
Az NNK laborjában tavaly januárban már találtak olyan mintát is, amiben a koronavírus mellett RSV vagy adenovírus (nátha) is jelen volt. Rusvai Miklós elmondása szerint ez gyakrabban előfordul, mint gondolnánk, ugyanis a jelenleg járványos szinten terjedő vírusok hasonló tünetekkel jelentkeznek, együttes jelenlétüket pedig csak laborteszt tudná kimutatni.
Ami bosszantóbb, hogy most az is előfordulhat, hogy egyik betegségből a másikba esünk, a legyengült immunrendszer ugyanis a felépülés időszakában kevésbé ellenálló az újabb kórokozóval szemben – mutatott rá a víruskutató, aki szerint a közösségben való maszkhasználat jelenthet némi védelmet, de mivel az említett vírusok terjedésének legintenzívebb szakaszában vagyunk, nem meglepő, hogy sokan betegek most.