Magyarországon is elterjedt egy új kullancsfaj, a Hyalomma, ami többek közt a krími-kongói vérzéses lázért is felelős, de számtalan más betegséget is elkaphatunk tőle.
A Hyalomma kullancsfaj a déli, melegebb éghajlatokon őshonos, de a klímaváltozás miatt egyre inkább változik az élőhelyük, ugyanis az enyhébb időjárás miatt elkezdtek északra vándorolni, ráadásul arra is képesek, hogy gazdatesten keresztül vándoroljanak.
Az is félelemre ad okot, hogy nemcsak az emberre, de a kutyákra, lovakra és szarvasmarhákra is veszélyesek. A lárva- és a nimfaállapot után kifejlett felnőttként keresnek új gazdát, de ilyenkor az ember, illetve a kis- és nagytestű háziállatok is célpontjaikká válnak. Különösen aggodalomra ad okot, hogy ezek a kullancsok aktívan vadásznak, akár métereken át követik a kiszemelt gazdatestet, mielőtt megtámadnák.
Az új fajt úgy tudjuk a legjobban felismerni, hogy csíkos a lábuk és van egy barázdájuk a hátukon, illetve jóval nagyobbak és ovális formájúak, mint a hazánkban eddig ismert kullancsok. Kedvelik a meleg időjárást, de ha a hőmérő higanyszála 45 fok fölé emelkedik, elbújnak a kíváncsi szemek elől.
Kedvelik a testnyílásokat, s egy nagyobb testű gazdaállaton akár 100 kullancs is megtelepedhet – olvasható a Pénzcentrum oldalán.