Orosz csapatok agyonlőttek egy amerikai szabadúszó filmrendezőt. Az 50 éves Brent Renaud más újságírókkal egy autóban ült a Kijev melletti Irpinben, amikor az orosz csapatok tüzet nyitottak. Az újságíró egy menekültekről szóló filmet forgatott a területen.
Agyonlőttek orosz katonák egy újságírót Kijevben, társát pedig súlyosan megsebesítették. A helyi hírek szerint kezdetben azt hitték, a The New York Times alkalmazottjaként érkezett az országba az újságíró, mert egy sajtójelvényt hordott magánál, amelyen az újság szerepelt. Azóta azonban kiderült, hogy egy menekültekről szóló filmen dolgozott.
Renaud halálát Andrej Nyebitov, a kijevi rendőrkapitányság vezetője jelentette be vasárnap. Facebook-bejegyzésében azt mondta, hogy az újságíró az „életével fizetett azért, mert megpróbálta bemutatni az agresszor (Putyin, Oroszország) találékonyságát, kegyetlenségét és könyörtelenségét”. A férfi egy videót is megosztott, amelyet egy rendőr készített a tragédia helyszínén, aki később azt mondta, egy harmadik újságíró megsebesült a támadásban.
A támadást túlélő egyik újságíró, Juan Arredondo a helyi kórházból nyilatkozva árulta el az Internazionale olasz lapnak, hogy Renaud-t nyakon lőtték, a legborzasztóbb a férfi halálán túl pedig számára az volt, hogy a holtestjét nem tudták magukkal vinni.
– Átkeltünk Irpin első hídján. Filmezni akartunk a Kijevet elhagyó menekültekről, ahogy beszállnak egy autóba. Valaki felajánlotta, hogy elvisz minket a másik hídhoz. Átmentünk egy ellenőrzőponton, és lőni kezdtek ránk – mondta.
A Fehér Ház még nem kommentálta Renaud halálát, de Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó „megdöbbentőnek és rémisztőnek” nevezte a történteket. Kijelentette, hogy az Egyesült Államok konzultálni fog az ukrán tisztviselőkkel a további teendőkről.
Továbbra sem világos, hogy Biden megtorolja-e Putyin tettét. Wendy Sherman helyettes külügyminiszter vasárnap kijelentette, hogy Putyintól eddig olyan jelek érkeztek, hogy hajlandó a háború befejezéséről szóló tárgyalásokra, de most úgy tűnik, hogy Ukrajna elpusztítására törekszik.
Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó vasárnap délelőtt a CNN-nek azt mondta: „Ha valóban megöltek egy amerikai újságírót, az megdöbbentő és borzasztó. Ez egy újabb példa Vlagyimir Putyin brutalitására, hogy iskolákat, mecseteket, kórházakat és újságírókat vesznek célba. Ezért dolgozunk olyan keményen, hogy súlyos következménye legyen a tetteinek, és megpróbáljunk segítséget nyújtani az ukránoknak minden olyan katonai segítséggel, amivel csak tudunk, hogy visszaszoríthassunk az orosz erők támadását”.
A PBS Ukrajnában tartózkodó riportere, Jane Ferguson a Twitteren azt írta: „Éppen elhagyta az út menti helyet Irpin közelében, ahol Brent Renaud amerikai újságíró holtteste feküdt egy takaró alatt. Az ukrán orvosok ekkor már semmit sem tudtak segíteni rajta. „
Egy felháborodott ukrán rendőr a történtek ezt üzente:Mondjátok el Amerikának, mondjátok el a világnak, mit tettek egy újságíróval
A The Times a tragédia után közleményt adott ki, amelyben tisztázta, hogy Renaud korábban valóban náluk dolgozott, de nem kapott tőlük olyan megbízást, hogy Ukrajnába menjen.
– Mélységes szomorúsággal értesültünk Brent Renaud haláláról. Brent tehetséges fotós és filmes volt, aki az évek során közreműködött a The New York Times munkájában – nyilatkozta Cliff Levy, a vezérszerkesztő-helyettes, tisztázva azt is, hogy a férfinál talált sajtóigazolványt egy évekkel ezelőtti megbízás miatt kapta az újságíró a laptól. „Brent halála szörnyű veszteség. Az olyan bátor újságírók, mint a Brent, óriási kockázatot vállalnak, hogy szemtanúi legyenek és beszámoljanak a világnak az orosz ukrajnai invázió által okozott pusztításról és szenvedésről” A Fehér Ház nem kommentálta Renaud halálát.
Indirekt/Blikk