KezdőlapCímlapElképesztő: a Napnál kilencszer nagyobb fekete lyukat találtak

Elképesztő: a Napnál kilencszer nagyobb fekete lyukat találtak

Először találtak a Tejútrendszeren kívül a Nap tömegénél kilencszer nagyobb szunnyadó fekete lyukat, amit a kutatók „nagyon izgalmas felfedezésnek” neveztek. Bár nem ez az első versenyző, a Sheffieldi Egyetem kutatója szerint ez a fekete lyuk „az első, amelyet egyértelműen észleltek galaxisunkon kívül”.

A kutatók több mint két éve keresték a fekete lyuk bináris rendszereit, mielőtt megtalálták a VFTS243 névre kereszteltet. Paul Crowther, az egyetem asztrofizika professzora „nagyon izgalmas felfedezésnek” nevezte.

A csillagtömegű fekete lyukak akkor keletkeznek, amikor a hatalmas csillagok elérik életük végét, és saját gravitációjuk hatására összeomlanak. Két egymás körül forgó csillagból álló rendszerben ez a folyamat fekete lyukat hagy maga után egy világító kísérőcsillaggal.

Az újonnan felfedezett szunnyadó fekete lyuk legalább kilencszerese a Föld Napjának tömegének, és egy forró kék csillag körül kering, amelynek súlya 25-ször akkora, mint a Napé.

A feketelyukat egy szomszédos galaxisban találta meg egy nemzetközi tudóscsoport; a Nature Astronomy-ban megjelent tanulmányuk azt sugallja, hogy a VFTS243-at előidéző ​​csillag eltűnt anélkül, hogy a kapcsolódó szupernóva-robbanás történt volna.

A nemzetközi kutatócsoport részeként Crowther együtt dolgozott Tomer Shenarral, a Fizikai- és Csillagászati ​​Intézet munkatársával, aki a belgiumi KU Leuvenben kezdte meg a tanulmányát, jelenleg pedig Marie-Curie ösztöndíjas a hollandiai Amszterdami Egyetemen.

Megerősítve a „közvetlen összeomlás forgatókönyvének” nevezett, azaz robbanás nélküli összeomlás valószínűségét, Shenar úgy véli, hogy ennek „hatalmas következményei vannak a fekete lyukak egyesülésének eredetére a kozmoszban”.

A fekete lyukakat akkor tekintik alvó állapotúnak, ha nem bocsátanak ki magas szintű röntgensugárzást. Az alvó fekete lyukakat nehéz észrevenni, mivel nem sokszor lépnek kölcsönhatásba a környezetükkel.

A VFTS 243-at az Európai Déli Obszervatórium Very Large Telescope szálas nagy tömbös, többelemes spektrográf műszerével, a Tarantula-köddel hat évnyi megfigyelést követően találták meg – írta a The Guardian.