A műsorvezetőt esküdtnek hívták be egy gyilkossági ügy tárgyalására.
Gombos Edina kubai származású férjével, Alberto Costafredával és gyermekeikkel, Mirandával és Matteóval már hat éve él az Egyesült Államokban, amely idő alatt azt hihette, mindenben része volt, ami az amerikai élettel jár… egészen idáig.
Az egykori műsorvezetőt ugyanis – ahogy az az amerikai állampolgároknál szokás – esküdtként idézték be a bíróságra, méghozzá egy gyilkossági ügyben.
Az ilyen esetek a résztvevők számára nem csak a tárgyalásból állnak: Edina elmondása szerint van, hogy napokon keresztül a helyszín közelében tartják őket, ami kifejezetten stresszes folyamat.
Arról, hogy a családanya, hogyan élte meg az esetet, a közösségi oldalán írt egy rendkívül részletes beszámolóban, amely itt olvasható:
„Valósággá vált, amit eddig csak az amerikai filmekben láttam: esküdtnek hívtak bírósági tárgyalásra! Állampolgárként bárkit berendelhetnek ilyen kötelező szolgálatra, felmentést nagyon kevés esetben adnak.
A választott esküdtek feladata dönteni arról, hogy a vádlott ‘bűnös’ vagy ‘nem bűnös’. Hétfőn reggel kellett megjelennem a bíróságon, amikor 5-6 tárgyalásra válogattak esküdteket a több száz behívott közül. Kiválasztottak, így az eskütétel után már egy tárgyalóteremben ültem, kb. 20 társammal együtt.
A bíró, az ügyész, a vádlott és a két kirendelt védő jelenlétében kezdődött el az esküdtek végső kiválasztása (voir dire) egy gyilkossági ügy többnapos tárgyalására. Elképesztően stresszes és hosszadalmas a folyamat. Egyenként kellett bemutatkozni és magunkról beszélni, illetve arról, hogy voltunk-e már büntetve, ismerjük-e a vádlottat, stb. Majd kérdésekkel bombáztak bennünket, hogy felmérjék az alkalmasságunkat. Tesztelt a bíró, az ügyész és a védő is.
Nagy nyomás volt rajtam a ‘bírósági nyelvezet’ miatt. Jeleztem is, hogy nem angol anyanyelvűként tartok tőle, mennyire igazságosan tudnám megállapítani, hogy a vádlott ‘guilty or not guilty’. Azt hiszem, ez segített abban, hogy a végső, mindössze 8 fős esküdtszékbe végül nem válogattak be.
10 órás procedúra és kihallgatás után derült ki, kire esett a választás. A ‘szerencséseket’ egyes ügyeknél akár a családjuktól is elszakíthatják, a külvilágtól elzárva, szállodai szobában tarthatják őket a tárgyalás végéig. A hetedik fotón a megkönnyebbült pillanat, amikor a sötétben elindulhattunk haza. A parkolóból kiállva akkor jött ki belőlem az egész napos feszültség, amikor a bíróság mellett megláttam a boldogan táncoló lányokat.
Még emésztem a történteket, de közben örülök is, hogy ezt megtapasztalhattam és eleget tettem az állampolgári kötelezettségemnek! Ahogy a bíró mondta, a jury duty, vagyis esküdti szolgálat egy nagyon fontos megbízatás, büszkének kell lenni rá” – számolt be a történtekről Edina.