KezdőlapCímlapÚjabb komoly szankciókat vezettek be Oroszországgal szemben

Újabb komoly szankciókat vezettek be Oroszországgal szemben

Az Európai Unió az Ukrajna elleni orosz agresszióra válaszul újabb gazdasági szankciókat fogadott el Oroszország ellen, újabb oligarchákat terjesztette ki a megszorító intézkedések hatályát, és megállapodott, hogy megtagadja az orosz termékektől és szolgáltatásoktól a legkedvezőbb elbánást az uniós piacokon – tájékoztatott az uniós tanács kedden.

  •  
  • Acéltermékeket nem lehet többé behozni Oroszországból
  • Minden pénzügyi tranzakció tilos orosz állami tulajdonú vállalatokkal, különböző ágazatokban.
  • Tiltják az új beruházásokat az orosz energiaágazatban, korlátozott kivétel a polgári célú energiaellátás.
  • Tilos eladni luxuscikkeket Oroszországnak.
  • Újabb oligarchákat vonnak be a szankcionált személyek körébe.
  • Az EU megtagadja az orosz termékektől és szolgáltatásoktól a legkedvezőbb elbánást az uniós piacokon.

Közölték: az Európai Unió Oroszország elleni korlátozó intézkedéseinek negyedik csomagja tovább növeli a Kremlre nehezedő gazdasági nyomást, és ellehetetleníti az ukrajnai orosz invázió finanszírozását.

A szankciós csomag teljes tilalmat rendel el minden pénzügyi tranzakcióra orosz állami tulajdonú vállalatokkal a legkülönböző ágazatokban. A jelenleg érvényes uniós védintézkedések hatálya alá tartozó acéltermékekre vonatkozó uniós importtilalom lép érvénybe, ami mintegy 3,3 milliárd euró összegű exportbevétel-kiesést jelent majd Oroszország számára. A megnövekedett importkvótákat kompenzáció céljából más unión kívüli országok között osztják szét – közölték. Az intézkedés tiltja az új beruházásokat az orosz energiaágazatban, korlátozott kivételt csak a polgári célú nukleáris energia és bizonyos más energiatermékek élveznek. Tilalmat vezet be a luxuscikkek, köztük a luxusautók és ékszerek exportjára is.

A szankciós csomag kibővítette a megszorító intézkedések alá vont emberek és szervezetek listáját is. A szankciók Kremlhez közel álló oligarchákat és az üzleti elitet érintik, valamint olyan, a katonai és védelmi területeken tevékenykedő vállalatokra vonatkoznak, amelyek logisztikával és anyagiakkal támogatják az Ukrajna elleni orosz inváziót.

Az EU arról is megállapodott, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) többi tagjával együtt megszünteti Oroszország úgynevezett legnagyobb kedvezményben részesített nemzet státusát, ami azt jelenti, hogy megtagadja az orosz termékektől és szolgáltatásoktól a legkedvezőbb elbánást az uniós piacokon – tájékoztatott az Európai Unió Tanácsa.

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a közösségi oldalán közben bejelentette, hogy a napok óta tartó tárgyalásokon Magyarország sikerrel harcolt azért, hogy a gázszállítást és a Paksi Atomerőművet – annak fűtőanyag ellátását például – ne érintsék a szankciók. Videós bejelentkezésében azt mondta, Magyarország energiaellátása így továbbra sincs veszélyben. Vélhetően ezek azok a kivételek az energiaszektor területét érintő szankcióknál, amelyek az EU-s bejelentésben szerepelnek. Szijjártó Azt is elmondta, hogy a Mol Törökországgal közös projektjében az Oroszországban lévő olajmezőjén továbbra is folytathatja a kitermelést és a kőolaj exportját.

– Sikerült elérnünk, hogy a nukleáris ipar, a földgáz szállítás, a kőolaj szállítás és a szén importja teljes kivételt élvez a szankciók hatálya alól. Így a paksi atomerőmű ellátása és az új erőmű építése nem válik nehezebbé, mint ahogy a földgáz és a kőolaj illetve a szén szállítása is akadálytalan. Fontos számunkra az Európai Egység fenntartása, de van egy vörös vonal, mégpedig Magyarország energiaellátásának biztonsága – mondta Szijjártó, hozzátéve, hogy nem engedik, hogy a háború árát a magyarokkal fizettessék meg.

Mint a videón hallható, Szijjártó úgy fogalmaz, hogy a nukleáris ipar, a földgáz- és kőolajszállítás és a szén import teljes kivételt élvez. Az uniós közlemény pedig úgy, hogy az orosz energiaszektorban történő beruházások tiltásánál korlátozott kivételt csak a polgári célú nukleáris energia és bizonyos más energiatermékek élveznek.