Ukrajnát támogató kisebb, a hivatalos ukrán haderőn kívüli szabadcsapatok létére utalnak az elmúlt másfél hónapban azok a rejtélyes támadások, amelyeket az orosz–ukrán határ mentén, de már orosz oldalon, orosz stratégiai pontok ellen követtek el. Az orosz önkéntesekből és dezertőrökből álló alakulat a „Szabadságot Oroszországnak” nevet viseli.
Tény, hogy április végére körülbelül negyven olyan támadás került a hírekbe, amelyekről nem lehetett tudni, ki követte el, illetve az orosz hivatalos sajtó balesetnek minősítette azokat. A zömük főleg az Ukrajna északkeleti felével határos Belgorod megyében történt, és főként az orosz vasúti infrastruktúra lerombolását célozta, igy nehezítve az orosz haderő és haditechnika mozgását a keleti ukrán frontra.
A célunk a putyini rezsim megdöntése, amely célirányosan megsemmisíti az orosz embereket – ez olvasható „Szabadságot Oroszországnak” légió hivatalos manifesztumában. A fogságba esett és átállt katonák, valamint orosz és belorusz önkéntesekből álló csoport létrehozását márciusban jelentették be a fogságba esett és az ukrán oldalra átállt orosz katonák részvételével. Első hivatalos sajtótájékoztatójukat április 5-én Kijevben tartották.
A „Szabadságot Oroszországnak” légió április 5-i sajtótájékoztatója:
Az irreguláris alakulat létszáma négyszáz fő körüli lehet. „Alkalmazásuk” előtt a tagjelöltek – érhető önvédelmi okokból – igen alapos átvilágításon vesznek részt, majd ezt követően próbafeladatokat kapnak, hogy kiderüljön a megbízhatóságuk. Csak ezután vetik be őket fegyveres feladatokra – beszélt az alakulat működéséről Alekszej Aresztovics, az ukrán védelmi tanács munkatársa. Több száz jelentkezést kapnak minden nap – állítja a az ukrán hivatalos vezetés, ám továbbra sem tudni, mekkora erőt képviselnek, mekkora a szervezet valódi támogatottsága, vagy inkább egy jól felépített ukrán propagandafogásról van szó.
A hivatalos sajtótájékoztatón mindenesetre elhangzott, hogy a légió felszólította orosz honfitársait, hogy csatlakozzanak az ellenálláshoz, semmisítsék meg „Putyin zsarnokságát”, illetve „szabadságot, demokráciát és jólétet” hozzanak Oroszországnak.
A csoportbak, amely a Telegramon keresztül kommunikál, vannak hivatalos szimbólumai – példáául az „L” betűt formázó a libertyre, vagyis a szabadságra utaló kézmozdulat –, valamint saját zászlójuk. A fehér-kék-fehér lobogót eredetileg a háborúellenes orosz tüntetők kezdték el használni az Ukrajna elleni orosz inváziót követően. Az eredeti nemzeti fehér-kék-vörös zászlóban az alsó vörös csíkot, mint a háború és a vér szimbólumát, fehérre cserélték. A másik különbséget a kék csík színe jelentette: világosabb a hivatalosnál, és ebben az 1991 után, Borisz Jelcin elnöksége alatt használt színre utal vissza, a demokrácia győzelmének a szimbólumaként a Putyin rendszerével szemben.