A német gazdasági minisztérium két magas rangú tisztviselője ellen folytat nyomozást a helyi titkosszolgálat. A gyanú szerint a kémek Oroszország számára szivárogtathattak információkat a német kormány energiafüggetlenedési projektjéről – írta szerdán a Politico Die Zeit nyomán.
A cikk szerint a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV), a német belföldi titkosszolgálat két olyan köztisztviselő ügyét vizsgálja, akik „kulcspozíciókban energiaellátással foglalkoznak”, és valószínűleg Kreml emberei.
Ha ez bebizonyosodik, az eset nagyon kényes részre világítana rá Németország és Európa számára egy rendkívül érzékeny időszakban. A gazdasági minisztérium nem reagált azonnal a kommentárra.
A minisztériumot Robert Habeck gazdasági és klímaügyi miniszter vezeti, aki egyben Olaf Scholz németkancellár helyettese is. Az intézmény kulcsszerepet játszik Németország felkészítésében az orosz-ukrán háború és a Putyin-rezsim ellen bevezetett szankciók miatt kialakult energiaválság kezelésében.
Az egyik legérzékenyebb kérdés, amellyel a német tisztviselők szembesültek. folytatják-e az oroszoktól gázt szállító Északi Áramlat 2-t megépítését.
A német kormány évek óta úgy védte az új gázvezeték megépítését, mint „pusztán kereskedelmi” projektet. A vezetékprojektet Ukrajna megszállása után leállították, de a Die Zeit jelentése szerint biztonsági aggályok merültek fel az Északi Áramlat 2-vel kapcsolatos belső dokumentumok tartalmával a kacsolatban.
Az év elején Habeck tanácsadói a BfV-hez fordultak segítségért „az Északi Áramlat 2-vel kapcsolatos belső dokumentumokban és a gáztárolók töltöttségi szintje kapcsán, valamint a németországi ellátásbiztonságról szóló jelentésben lévő következetlenségek miatt” – írta a Die Zeit.
Németország hónapok óta vitatja az orosz gáztól való elszakadásra irányuló erőfeszítéseket, ugyanakkor máshonnan, például Katarból, Norvvégiából és Kanadából származó szállításokkal próbálja helyettesíteni az orosz gázt. Habeck és a kabinet többi tagja gyakran hangsúlyozta, mennyire eltökélt szándékuk, hogy elmozdítsák Németországot Putyin és a Kreml gázfüggésétől.
A Die Zeit birtokába jutott dokumentumok szerint az új gázvezetékkel kapcsolatos dokumentumokban olyan információk is vannak, amelyek aggodalomra adhatnak okot, és amik nem illenek a német kormány hivatalos irányvonalához – áll a szerdai lapértesülésben.
A gyanúsítottak, hátterük és utazási történetük nyomozása során a BfV „életrajzi anomáliákat, egy esetben oroszországi tanulmányi látogatást” talált, belsőleg pedig „Oroszországhoz való érzelmi közelségről” beszéltek. Az ilyen közelség önmagában nem tekinthető elmarasztaló bizonyítéknak, mivel a berlini politikai elit közül sokan régóta ápolnak szívélyes kapcsolatokat a Kremllel – húzták alá jelentésben.
Ha azonban beigazolódik a gyanú, az incidens komoly megszégyenülést jelentene Németország és jelenlegi kormánya számára.