Pánikvásárlásba kezdtek az emberek Sanghajban azt követően, hogy hétfőn bejelentették: két szakaszban lezárják a várost, hogy kiszűrhessék a koronavírus-fertőzötteket.
Sanghajban megközelítőleg 26 millióan élnek, a fertőzöttek száma pedig folyamatosan emelkedik. „A kínai nagyváros keleti felét már le is zárták négy napra, a nyugati felét pedig majd pénteken” – írta a 444.hu a BBC információira hivatkozva.
A járványügyi intézkedésekre azért került sor, mert így sokkal hatékonyabban tudnak fellépni a vírussal szemben.
A második ütemű lezárásokat pedig már el is kezdték, derült ki az MTI tudósításából. Mint írják, ugyan az első szakaszban lezárt városrészeket a vasárnapi döntés alapján péntek hajnalban újra megnyitották, ám számos, ezen a részen található lakónegyedben meghosszabbították a karantén-intézkedést az elmúlt napok során azonosított új esetek miatt. A péntektől lezárt, nyugati területeken mintegy 16 millió ember él.
Sanghajt szombattól kezdve csak azok hagyhatják el, akik két napnál nem régebbi nukleinsavas teszt és 24 órán belül készített antigén-teszt eredményével tudják igazolni, hogy nem fertőzöttek. A városból pénteken 358 újabb megbetegedést, és 4144 új tünetmentes fertőzöttet jelentettek. Az elmúlt hét során a húszezret is meghaladta a Sanghajban azonosított fertőzöttek száma.
A mintegy 25 millió lakosú városban a múlt hét során a lezárt területeken élők akadozó élelmiszerellátásra, illetve élelmiszerhiányra panaszkodtak. Egyes esetekben pedig nem Covid miatt segítségre szoruló betegek nem tudtak sürgősségi orvosi ellátáshoz jutni a szigorú korlátozások miatt.
Csütörtökön a sanghaji kormányzat elismerte, hogy nem volt megfelelően felkészülve az újabb járványhullámra, és nem tudott kielégítően gondoskodni a lezárt területeken élők szükségleteiről. Ma Csun-lej, a sanghaji kormányzat főtitkára elmondta: nem rendelkeztek elegendő ismerettel a súlyosan fertőző omikron variánsról, és nem léptek elég gyorsan a megfékezése érdekében.
Egy másik kínai város, Peking zéró-Covid-stratégiát alkalmaz, amint növekednek a számok, egyből szigorítanak majd. Ugyan az omikron gyengébb tüneteket okoz, mint az alfa vagy a delta, de ez nem zárja ki, hogy aki omikronnal fertőzött, az iskórházba kerüljön. Az oltás azonban csökkenti az esélyét a súlyos tüneteknek – derül ki egy amerikai kutatásból.