Több helyen is erdőtűz keletkezett a lezárt csernobili atomerőmű közelében – közölte az ukrán parlament az Európai Űrügynökség műholdas adataira hivatkozva. A helyiek radioaktív füst szétterjedésétől tartanak.
A híres csernobili atomerőmű az orosz-ukrán háború első napjaiban orosz fennhatóság alá került. Azóta az atomerőmű ukrán dolgozói éjt nappallá téve dolgoznak, hogy a háború ideje alatt ne történhessen semmi probléma az erőműben.
Az összesen hét, különálló lángfészek több mint 2 négyzetkilométeres területet borított el – közölte az ukrán törvényhozás. Az atomreaktor körüli terület – a valaha volt legsúlyosabb polgári nukleáris baleset helyszíne – a háború kezdete óta orosz ellenőrzés alatt áll.
A tüzek valószínűleg az orosz hadsereg támadásai következtében, nevezetesen a tüzérségi belövések vagy gyújtogatás miatt keletkeztek – állítja az ukrán tájékoztatás. A beszámoló valóságtartalmát független forrás egyelőre nem erősítette meg.
A dpa német hírügynökség a jelentésében emlékeztetett arra, hogy a területen korábban már többször is volt erdő- és futótűz a múltban. Az atomerőmű romjai körül 2020 tavaszán nagyobb tüzek törtek ki. Akkoriban a hatóságok arról biztosították a lakosságot, hogy a tüzek nem jelentenek veszélyt.