Kína bejelentette, hogy az elmúlt évek során most először csökkent a népesség az elöregedő társadalom és az apadó születésszám miatt.
A Nemzeti Statisztikai Hivatal jelentése szerint 2022 végén 850 ezerrel kevesebb ember élt az országban, mint egy évvel korábban. Ez csak a szárazföldi Kína lakosságát számolja, tehát Hongkong és Makaó, valamint a külföldi lakosok nincsenek benne a számokban.
Így tehát összesen 1,411,75 milliárdan élnek az országban, figyelemmel a 9,56 millió születésre, illetve a 10,41 milliós halálozásra.
A férfiak száma továbbra is meghaladja a nőkét – 722,06, illetve 689,69 millió –, ami a szigorú egygyermekes politika eredménye, amely hivatalosan csak 2016-ban szűnt meg, és a hagyományos preferencia, hogy a férfi utódok vigyék tovább a család nevét. E politika elhagyása óta Kína igyekszik ösztönözni a családokat a második vagy akár a harmadik gyermek vállalására, kevés sikerrel. A kínai városokban a gyermeknevelés költségeire gyakran hivatkoznak, ami híven tükrözi a kelet-ázsiai országok hozzáállását, ahol a születési arányszámok meredeken csökkentek.
Kína régóta a világ legnépesebb országa, de hamarosan valószínűleg megelőzi India, hacsak még nem tette meg. Becslések szerint India népessége több mint 1,4 milliárd, és tovább növekszik.
Arról nem szól a fáma, hogy a koronavírus milyen hatással volt a népességre, de feltehetőleg volt köze a csökkenéshez
A Covid-19-járványnak a népességszámra gyakorolt esetleges hatásáról nem nyilatkoztak közvetlenül, mivel a járványt először a közép-kínai Wuhan városában észlelték, majd az egész világon elterjedt. Kínát egyes szakemberek azzal vádolták, hogy a vírus okozta halálesetek száma nagyobb, mint amit hivatalosan közölnek.