KezdőlapCímlapEz rosszul hangzik: Oroszország kiszáll az atomcsendegyezményből

Ez rosszul hangzik: Oroszország kiszáll az atomcsendegyezményből

Putyin visszavonja a nukleáris kísérletek betiltásáról szóló szerződés oroszországi ratifikációját. Az Egyesült Államok szerint a lépés aláássa a nemzetközi fegyverzet-ellenőrzésbe vetett bizalmat. Úgy vélik, Moszkva a nukleáris fenyegetéseivel Ukrajna szövetségeseit akarja elrettenteni.

A lépés, bár várható volt – írja a Guardian –, az Egyesült Államok és Oroszország között az ukrajnai háború miatt kialakult elhidegülés bizonyítéka. Moszkva úgy értékeli a helyzetet, hogy Washington megpróbálja megakadályozni egy új, többpólusú világrend kialakulását. Az USA pedig mélységes aggodalmát fejezte ki Oroszország döntése miatt, mondván, ez egy rossz irányba tett lépés.

Moszkva szerint az Átfogó Atomcsendszerződés (CTBT) deratifikálása csupán arra irányult, hogy Oroszországot egyensúlyba hozzák az Egyesült Államokkal, amely 1996-ban szintén aláírta a megállapodást, de a szenátus soha nem ratifikálta azt. Az egymást követő amerikai kormányok azonban betartották a nukleáris fegyverek tesztelésére vonatkozó moratóriumot.

Oroszország nem folytatja a nukleáris tesztelést, ha Washington sem teszi meg – közölték orosz diplomaták.

Bármilyen orosz nukleáris kísérlet az első lenne 1990 óta, amikor a Szovjetunió utoljára hajtott végre ilyesmit. Robert Floyd, az Átfogó Atomcsendszerződés Szervezetének vezetője – akinek feladata a szerződés elismerésének előmozdítása és az ellenőrzési rendszer kiépítése annak érdekében, hogy a nukleáris kísérletek ne maradjanak észrevétlenül – elítélte Oroszország lépését.