Sikeres üzletember, média- és klubtulajdonos, botrányhős politikus, miniszterelnök és legendás nőfaló – a 86 évesen elhunyt Silvio Berlusconi kétségtelenül nagy kanállal falta az életet. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy halála idején is egy 54 esztendővel fiatalabb szeretője volt, a szintén parlamenti képviselő Marta Fascina.
A korrupciós vádak, az egymást érő szexbotrányok ellenére is politikai történelmet írt: kilenc éven át volt miniszterelnök (1994–95, 2001–2006 és 2008–11 között), amivel a második világháború utáni Olaszország leghosszabb ideig hivatalban lévő „főnök” volt. A jobbközép párt, a Forza Italia élén több mint húsz éven át uralta az olasz közéletet.
„Senki nem volt még az emberiség teljes történelmében, aki ellen ennyi jogi eljárás indult volna. Több mint 200 millió eurót kellett eddig tanácsadókra és bírókra költenem” – szólta el magát 2009-ben az olasz minisztertanács ülésén, amire sokan felhördültek, hiszen ügyvéd helyett mondott bírót, mintha rendszeresen megkenné őket – írja a Blikk.
200 millió euró, jelenlegi árfolyamon számolva 73,6 milliárd forint… Ekkor már rendszeresen vádolták szexizmussal és sovinizmussal, a 2008-as választási kampányban azt találta mondani, hogy „a jobboldali női politikusok sokkal szebbek, a baloldalnak pedig akkor sincs ízlése, ha hölgyekről van szó”. Két nappal Barack Obama, az első színes bőrű amerikai elnök 2008-as megválasztása után szaladt ki a száján, hogy ő „sokkal sápadtabb” az új elnöknél, mert „kevés ideje van napozni”. Máskor a melegeket sértette meg a „jobb szeretni a csinos lányokat, mint melegnek lenni” kijelentésével.
Egymást érték politikai balhéi bárdolatlan modora, szókimondása miatt. Martin Schulz német szociáldemokrata politikusnak mondta, hogy milyen remek kápó lehetne belőle egy koncentrációs táborokról szóló játékfilmben. A kijelentés egy időre teljesen haza is vágta az olasz és a német diplomáciai kapcsolatokat. Abból is komoly botrány lett, amikor egy választási nagygyűlésen azt állította, hogy Mao Ce-tung Kínájában a kommunisták megfőzték a gyerekeket és a főzettel trágyázták a termőföldeket. Legendásan jó viszonyt ápolt Vlagyimir Putyinnal – még legutóbb, 86. születésnapjára is 20 üveg vodkát küldött neki az orosz elnök –, egy közös sajtótájékoztatójukon a kezével fegyveres lövöldözést imitált, amikor ah egyik orosz lap újságírója Putyin személyes kapcsolatairól tett fel kérdést.
Ám egyik ügy sem ér a nyomába pályafutása legkomolyabb botrányának: 2011-ben a hivatalban lévő olasz kormányfő ellen bírósági eljárás indult kiskorúval folytatott, üzletszerű szexuális viszony és a hatalmával való visszaélés miatt azért, mert megpróbálta eltussolni az ügyet. Az elhíresült bunga bunga partikról egy bizonyos Ruby művésznevű, marokkói táncoslány vallott, akinek állítólag többször fizetett a szexuális szolgáltatásaiért. – Minden lány meztelen volt, és nekem az a benyomásom támadt, hogy egyre kihívóbb szexuális mozdulataikkal Berlusconi figyelméért versengenek. Az egyik estén Berlusconi elmagyarázta nekem, hogy a bunga bunga egy hárem, amely barátja, a líbiai vezető, Kadhafi ötlete nyomán született, és a lényege, hogy a lányok levetkőznek, majd fizikai örömöket okoznak neki” – mondta a rendőröknek Ruby, vagyis Karima el-Mahroug.
Az ügyben 28 ember ellen emeltek vádat. Berlusconi – akit az első fokon kapott hét év börtön után felmentettek – mindent tagadott, állítása szerint sosem fizetett szexért. A bunga bunga partikon állítólag több kiskorú lány is megfordult, az egyik rendszeres résztvevő rejtélyes halála is beárnyékolta a politikus karrierjét: a szintén marokkói, a bulikról éppen könyvet tervező Imane Fadilt megmérgezték 2019-ben.
Berlusconi nem úszta meg adócsalási ügyeit, de a börtönt igen: 2012-ben jogerősen négy év szabadságvesztésre ítélték, ám az akkor 76 esztendős politikusnak hajlott korára tekintettel elegendő volt közmunkára mennie. Hat évre a közügyektől eltiltották, így a 2018-as választásokon nem lehetett miniszterelnök-jelölt, de az eltiltás lejártával elindult a 2019-es európai parlamenti választásokon, mégpedig sikerrel.
Megvádolták azzal is, hogy a szicíliai maffia szövetségese – tény, hogy még a hetvenes években egy Vittorio Mangano nevű szicíliai maffiózót kertésznek és istállógondnoknak vett fel a San Martinó-i villájába. Állítólag a Cosa Nostra politikai szívességért cserébe támogatta is a Forza Italiát a kampányai során.
A fiatal Silvio egyébként jogásznak készült, csakhamar az építőiparban kezdett vállalkozásba, onnan nyergelt át a médiára és az ország legnagyobb kereskedelmi televízióját is tartalmazó Mediaset-csoport tulajdonosa lett. Megvette 1986-ban a korának egyik legsikeresebb olasz futballcsapatát, az AC Milant. Mindez jelentős vagyonhoz juttatta: a Forbes 2018-ban a világ 190. leggazdagabb emberének tartotta, nagyjából 8 milliárd dollár (2700 milliárd forint) fölött rendelkezett.
Orbán Viktorral már három évtizede jó barátságot ápolt, a foci imádata hozta őket össze. Az ifjú Fidesz-elnök 1993-ban háromnapos olaszországi látogatásra volt hivatalos, befektetőket próbált megnyerni pártja számára. Itt ejtette útba az AC Milan edzőközpontját, ahová helikopteren érkezett meg a milliárdos üzletember és klubtulaj, Berlusconi.
– „Mindig védtelek, és mindig melletted állok majd” – mondta állítólag a későbbi magyar miniszterelnöknek, amikor megígérte, pártja nem szavazza meg az Európai Néppártból kizárását a Fidesznek.
Két feleségétől öt gyermeke született, ahogy korosodni kezdett, egyre fiatalabb hölgyek bukkantak fel az oldalán.
A folyamatos közéleti csatározások kikezdték egészségét: 2006-ban elájult a pártja kongresszusán – onnantól pacemakerrel élt –, 2016-ban szívrohamot kapott, majd a koronavíruson is átesett, de még így sem akart kiszállni a politikából, egy hónapja is a visszatérését tervezte a kórházból kijövet, ahol jó ideje leukémiával kezelték. A San Raffaele-i klinikára pénteket került újra, de három nap után a 86 éves politikus keringése összeomlott.
„Elment a nagy harcos” – búcsúzott Orbán Viktor régi barátjától a közösségi oldalán, a fekete-fehér fotó mellé pedig olaszul üzent: „nyugodj békében, barátom”.