Legalább három iráni nukleáris létesítményben az átláthatósággal kapcsolatban is kifogásai vannak az atomenergia békés felhasználása felett őrködő nemzetközi szervezetnek, miközben az ország hamarosan elég dúsított uránnal rendelkezik majd egy atombomba előállításához.
A Nemzetközi Atomenergia‑ügynökség (IAEA) legfrissebb jelentése szerint Irán már majdnem négy tonnányi dúsított uránnal rendelkezik, ami több mint tízszerese a 2015-ös, mára megszűnt atomalkuban szereplő, 300 kilogrammos limitnek.
Az Euronews azt írja, Rafael Grossi, az IAEA vezérigazgatója egy újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: ha Irán így folytatja a dúsítást, heteken belül elég alapanyaga lesz egy atombomba előállításához.
Legalább három iráni nukleáris létesítményben az átláthatósággal kapcsolatban is kifogásai vannak az atomenergia békés felhasználása felett őrködő nemzetközi szervezet munkatársainak. Rafael Grossi mindazonáltal azt is elmondta, hogy a NAÜ késlekedés nélkül kész folytatni a tárgyalásokat, amint Irán nyitottnak mutatkozik erre.
Az Iránnal kötött atomalku 2019-ben szűnt meg, miután Donald Trump vezetése alatt az Egyesült Államok egyoldalúan kilépett a megállapodásból, Irán pedig bejelentette, hogy emiatt a dokumentumban lefektetett korlátozásokat már nem tartja be. A paktum újraélesztésére indult tárgyalások idén márciusban kudarcba fulladtak, így Teherán továbbra is kontroll nélkül folytatja atomprogramját.