Fegyver helyett sodrófát ragadott magához Pavlo Servetnyk. A fiatal ukrán férfi minden nap több ezer kenyeret süt, hogy az oroszok által megszállt városában a civilek élelemhez jussanak.
Az orosz katonák múlt héten vonultak be a Krímtől északnyugatra található ukrán kikötővárosba, Herszonba. Ez volt az első olyan nagyobb város, amelyet az oroszoknak sikerült elfoglalniuk Ukrajna területén.
Az elmúlt két hétben, amióta az oroszok megszállták a várost, Pavlo alig aludt. Napi 20 órát dolgozik, hogy a lakosságnak legyen mit ennie. Minden nap több ezer kenyeret süt, majd azokat a teherautójába pakolja, és a kihalt utcákon keresztül szétosztja a civilek között. A városba ugyanis az élelmiszer-ellátás akadozik, mivel az orosz erők egyre inkább elszigetelik a közel 300 ezer lakosú várost – írja a CNN.
Ahogy Oroszország brutális ukrajnai inváziója a harmadik hétbe lép, a túlélésért folytatott harc országszerte egyre fokozódik. Az alapvető készletek fogynak, miközben több várost ostromolnak a katonai erők. Az ukránok megtalálják az ellenállás módját, ki fegyverrel, ki anélkül.
„A testem minden része fáj. A csuklóm fáj, képtelen vagyok ajtót nyitni. Ezért nehéz” – mondta Pavlo a CNN-nek kedden egy több órás dagasztás után.
A 28 éves férfi a háború előtt szakácsként dolgozott, megnyerte az ukrán MasterChefet és pizzázót vezetett. Az élete azonban neki is azonnal megváltozott, amikor az oroszok bevonultak Ukrajnába.
Pavlo beszámolója szerint a kenyér hamar elfogyott, az emberek pedig pánikba estek. Miközben az oroszok lőtték az országát, a fiatalember nehéz választás elé került: menjen vagy maradjon? Végül utóbbi mellett döntött.
Herszon pékjei közül sokan elmenekültek vagy bujkálnak, így Pavlo pizzériáját pékséggé alakította át. Célja, hogy minél több embert el tudjon látni, közben pedig toboroz más pékeket is kenyérsütésre. Az ő áruikat is szétosztja a rászorulók között.
„Nem menekültünk el. Mentjük az embereket, ahogy tudjuk” – mondta.
A CNN tudósításából kiderül, hogy Herszonban gyakorlatilag üresek az utak, mióta a várost elfoglalták. A pék szerint minden egyes kenyérszállítási út kockázatos, de mint mondta: „az emberek valószínűleg éheznének, ha nem indulna útnak partnereivel.” A becsléseik szerint azonban már csak körülbelül két hétre elegendő alapanyaguk maradt a sütésekhez. Pavlo kenyere a herszoni emberek számára több, mint egyszerű élelmiszer. Jelképe az ellenállásnak.
„Még ha az oroszok el is veszik az ukrán földet, az ukrán népet nem tudják magukhoz láncolni” – jegyezte meg a pék. Arra a kérdésre, hogy miért harcolnak az ukránok, azt válaszolta:
Erről inkább az oroszokat kellene megkérdezni. Mi a földünkért harcolunk. A szabadságunkért.
Pavlo egyébként fontolgatta, hogy fegyvert fog az oroszok ellen, amíg meg nem hallotta, hogy egy tank tüzel az otthona közelében.
„Miután meghallottam a hangot, megértettem, hogy mindenkinek a saját dolgát kell tennie. A katonáknak harcolniuk kell, a pékeknek pedig kenyeret kell sütniük, így segítve a lakosságot” – tette hozzá.
Indirekt/Blikk