Több mint 38 évig ült gyilkosság miatt börtönben az a kaliforniai férfi, akit a napokban engedtek szabadlábra. A most 69 éves Maurice Hastingst azzal vádolták, hogy megerőszakolt, majd kivégzett egy nőt, és egy autó csomagtartójába rejtette a holttestet. Negyven évvel később, egy DNS-vizsgálat bizonyította be, hogy nem ő a gyilkos.
A kaliforniai férfi több mint 38 évet töltött a rácsok mögött az 1983-as gyilkosság és két gyilkossági kísérlet miatt, mígnem a sokáig nem vizsgált DNS-bizonyítékok egy másik személyre mutattak rá – közölte a Los Angeles-i megyei kerületi ügyész.
A 69 éves Maurice Hastings elítélését és életfogytiglani börtönbüntetését a Kaliforniai Állami Egyetem Los Angeles-i Ártatlansági Projektjének ügyészei és ügyvédei kérésére törölték el egy október 20-i bírósági tárgyaláson, és elengedték.
- Sok éven át imádkoztam, hogy eljöjjön ez a nap – mondta Hastings egy pénteki sajtótájékoztatón. – Nem mutogatok ujjal. Nem vagyok itt megkeseredett ember, hanem csak élvezni akarom az életemet, amennyi még hátravan belőle.
A kerületi ügyész, George Gascón nyilatkozatában azt mondta: „Ami Hastings úrral történt, az szörnyű igazságtalanság. Az igazságszolgáltatási rendszer nem tökéletes, és amikor olyan új bizonyítékokat ismerünk meg, amelyek miatt elveszítjük a meggyőződésbe vetett bizalmunkat, kötelességünk gyorsan cselekedni.”
Az 1938-as gyilkosság áldozata Roberta Wydermyer volt, akit szexuálisan bántalmazták, és egyetlen fejlövéssel meggyilkoltak – közölték a hatóságok. Holttestét járműve csomagtartójában találták meg Los Angeles külvárosában, Inglewoodban.
Hastingst különleges körülmények között elkövetett gyilkossággal vádolták meg a nő halála miatt, a kerületi ügyészség pedig halálbüntetést is kért, de az esküdtszék ezt visszautasította. A második esküdtszék újra elítélte, és 1988-ban feltételes szabadlábra helyezés nélkül életfogytiglani börtönbüntetést kapott.
Hastings negyven éve mondta, hogy ártatlan.
A sértett boncolásakor a halottkém szexuális zaklatás miatt végzett vizsgálatot, és a nő szájüregében spermát találtak. Hastings 2000-ben DNS-tesztet kért emiatt, de az ügyészség hivatala elutasította a kérést. Tavaly ártatlansági keresetet nyújtott be az ügyészség feddhetetlenségi osztályának, és a tavaly júniusi DNS-vizsgálat megállapította, hogy a sperma nem az övé, nem ő a gyilkos.
A DNS-profil ebben a hónapban került be egy állami adatbázisba, és megegyezett egy fegyveres emberrablás miatt elítélt személyével. A gyanúsított, akinek a nevét nem hozták nyilvánosságra, 2020-ban meghalt a börtönben.
A kerületi ügyészség közölte, hogy a rendőrséggel együttműködve tovább vizsgálják a halott személy érintettségét az ügyben – írta a The Guardian.