Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint számos európai országban okozza emberek halálát a papagájláz néven ismert bakteriális fertőzés.
A WHO kedden arról számolt be, hogy Európa több országában emberek halálát okozó papagájláz járvány ütötte fel a fejét. A psittacosis néven is ismert bakteriális fertőzést 2023-ban észlelték először, majd az idei évben is folytatódott a terjedése, s eddig összesen öt ember halálát okozta – írja a CNN, amit a Pénzcentrum vett észre.
A betegséget egy, a Chlamydia családba tartozó baktérium váltja ki, amely vadon élő és házi madarakban, továbbá baromfiban is fellelhető. A pórul járt egyedek gyakran nem mutatnak betegségre utaló jeleket, viszont a légzésükkel vagy az ürülékükkel képesek terjeszteni a kórokozót.
Az amerikai Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központ szerint az emberek általában akkor fertőződnek meg, ha belélegzik a fertőzött madarakból származó port. A másik módja a fertőzésnek egy madár harapása vagy közvetlen érintkezés a madár csőrével. Meglepő, de az állatok elfogyasztásával a betegség nem terjed.
A WHO szerint az emberről emberre történő átvitel ritka, a legutóbbi esetekben viszont az érintettek többsége házi vagy vadon élő madarakkal került kapcsolatba. A tünetek között szerepelhet fejfájás, izomfájdalom, száraz köhögés, láz, valamint hidegrázás. Kezelni antibiotikumok révén lehet és ritkán vezet halálhoz.
A szervezet szerint Németországban 2023-ban 14 megerősített esetről tudni, idén további ötöt jelentettek. Svédországban az esetek száma 2017 óta emelkedik. Hollandiából december végétől február végéig 21 esetről érkezett jelentés, amely kétszerese az előző évek hasonló időszakának.
Ausztriában 2023. március 4-ig 14 megerősített esetet jelentettek, 2024 pedig további négyet. Dániában évente általában 15-30 megbetegedést regisztrálnak, itt február 27-ig már nem kevesebb mint 23 megerősített esetről számoltak be.
A WHO kiemelte az orvosoknak szóló figyelmeztetést a fertőzés felismerése kapcsán, és arra ösztönzi a házi madarak tulajdonosait és az ilyesmivel foglalkozókat, hogy fordítsanak nagyobb figyelmet a kézhigiéniára és állataik ketreceinek rendben tartására. Az egészségügyi szervezet megígérte, hogy továbbra is nyomon követi a járvány alakulását az érintett országokkal együttműködve.