A védőoltások különlegesen gyors kifejlesztésének és a példa nélküli közegészségügyi intézkedéseknek köszönhetően a világ számos régiójában sikerült visszaszorítani a járványt, de súlyos hiba lenne azt gondolni António Guterres ENSZ-főtitkár szerint, hogy az egésznek már vége van.
A főtitkár a világjárvány kirobbanásának második évfordulóján kiadott közleményében fejtette ki, hogy nincs vége a koronavírus-járványnak, és továbbra is „botrányosan méltatlan” a védőoltások globális eloszlása is. Gutteres szerint továbbra is igazságtalan az elosztás, hangsúlyozva, hogy a világ nem engedheti meg többé a „kétszintű bánásmódot” a járvány után.
Noha az oltóanyaggyárakban havonta 1,5 milliárd dózist állítanak elő, ezzel szemben mégis még most is csaknem 3 milliárd ember vár arra, hogy az első oltását megkaphassa. Kiemelte, hogy ez azoknak a költségvetési és politikai döntések kudarcának tudható be, amelyek a gazdag országok lakosai egészségének biztosítanak elsőbbséget, szemben a szegényebb régiókban élőkével.
Guterres elmondta azt is, hogy a pandémia alatt több mint 446 millió ember fertőződött meg koronavírussal a világban, és több mint 6 millió ember halt meg, ráadásul számtalan ember mentális egészségét is károsította az utóbbi két évben.
Korábban a Blikk is megírta, a magyar kormány múlt hét pénteken jelentette be, hogy e hét hétfőtől az ötödik hullám lecsengése, vagyis a járvány enyhülése miatt a korábban bevezetett korlátozó intézkedéseket eltörlik.