Azzal, hogy a Ferencváros tegnap kivívta a Bajnokok Ligája főtábláján való szereplést, először fordult elő az a magyar futballban, hogy három egymást követő évben lesz magyar csapat valamelyik európai kupa főtábláján.
Az elmúlt években ámulva figyeltük a környező országok bajnokcsapatait, amelyek azért évről évre elcsíptek egy-egy BL-helyet. Túl a sportszakmai sikereken, amik azért egyáltalán nem elhanyagolhatók, anyagilag is meg tudta szilárdítani egy-egy egyesület életét egy ilyen bravúr. Azzal, hogy a Fradi bejutott a legjobb 32-be, azonnal 15,25 millió eurót, mintegy 5,3 milliárd forintot keresett.
Ehhez csapják majd hozzá a televíziós jogdíjakból származó bevételeket, illetve az UEFA koefficiensért járó, minimum 1 millió eurót is. A BL-csoportkörben minden siker 2,7 millió eurót, a döntetlen 900 ezer eurót ér. Bődületes számok, arról már nem is beszélve, hogy egészen biztosan sztárcsapatokat üdvözölhetünk majd Budapesten.
A szakmai része sem mindegy. Egy-egy új játékos igazolásánál stratégiai előnyt jelent a BL-szereplés. Nem véletlenül mondott igent a Fradi hívószavára az albán Myrto Uzuni sem, és az eddig még pályára sem lépő Robert Mák sem ok nélkül írt alá a Ferencvároshoz. Ez a sor szépen bővülhet, az anyagi fedezet megvan rá. A szponzorok is könnyebben kanyarítják a nevüket a szerződések alá ezekkel a kondíciókkal.
Szóba került az UEFA-koefficiens, ami nagyban határozhatja meg egy csapat életét. Az európai szövetség mindig ötéves ciklusban vizsgálja az egyes csapatok európai kupaszereplését. A mostani rangsor alapján ez az 2016/17–2020/21-es időszakot jelenti. A zöld-fehérek Thomas Doll irányítása mellett rendre elbuktak már a sorozatok elején, így 2016 és 2019 között mindössze 2,5 pontja volt a Fradinak. A tavalyi és az idei bravúrok viszont 6+4 pontot hoztak. A 12,5 pont jelenleg az európai rangsor 108. helyére teszi a Fradit.
A BL-csoportkörben minden egyes döntetlen 1, a győzelem pedig 2 pontot hozhat a konyhára. Ezzel a Fradi megalapozhatná a jövő évi szereplését is. Amennyiben ennek a szezonnak a végén is a BL-ért indulhatna, akkor a selejtezők korai szakaszában is kiemelt lehetne. Nézzük, ez pontosan mit is jelent.
Az első selejtező körnek 9 UEFA-ponttal vágott neki a csapat, kiemelt volt. Az már más kérdés, hogy megkapta az egyik legerősebb, nem kiemelt csapatot, a svéd Djurgardent. A második körben már 15 pont volt az alsó határ, így nem volt kiemelve a csapat, így jutott neki a Celtic. Ha ezt a 15 pontot sikerülne a szezon végére elérni, akkor nem skót, hanem moldáv, feröeri, litván, vagy akár bosnyák bajnok is juthatna ellenfélül.
A harmadik selejtező körben 16,5 pont volt az alsó határ, tehát a csoportkörben elért sikerek nem csak anyagilag, hanem szakmailag is meghatároznák egy jó időre a klub életét.
Természetesen ezek a számok akkor érvényesek, ha olyan csapatok kerülnek be a BL-be, akik az elmúlt években is gyűjtögették ott a pontjaikat. Összehasonlításképpen: a Fradi két évvel ezelőtt mindössze 2,5 ponton állt. Ehhez tett hozzá tízet az elmúlt két idényben. És tehet még többet is hozzá. Tavaly az Európa-ligában sokan lesajnálták a Fradit, ám a végén még a továbbjutásra is esélye volt, végül 7 ponttal zárt. Valami hasonló bravúr óriási dolog lenne. Csütörtökön 17 órától kiderül, mely csapatok ellen kell ezt végrehajtani.
Indirekt/Blikk