Jövőre is marad az extraprofitadó, a kiskereskedelmi különadó és a biztosítók különadója is.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter arról számolt be: a korábban már ismertetett intézkedések forrásai is részesei ennek, mint az édesanyák adómentessége. A rezsicsökkentést fenntartják és a 13. havi nyugdíjak is, a költségvetést 13 százalékos minimálbér-emelkedéssel számol, valamint 6 havi fegyverpénzt az egyenruhásoknak. Emellett egyszerűsödik az adórendszer, és a béremelésekre is képeztek céltartalékot. A tervezet óvatos tervezés eredménye, de lehetőséget ad mindenkinek, hogy „egyet előreléphessen”
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter kifejtette: a 2026-os költségvetés visszatér az adócsökkentés politikájához. A költségvetési tanácsnak jövő héten, a parlamentnek május 2-án küldik meg a 2026-os büdzsé tervezetét. A jövő évi költségvetést idénre 2,5 százalékos, 2026-ra pedig 4,1 százalékos reál GDP-növekedéssel tervezték. Az infláció a kormány szerint 2025-ben 4,5 százalékos, jövőre pedig 3,6 százalék lehet. Jövőre 4100 milliárd forintos hiánnyal számol a kabinet.
A kiadási főösszeg megközelíti a 35 ezer milliárd forintot, míg a bevételek körülbelül 34 ezer milliárd forintra tehetők. A pénzforgalmi hiány 4100 milliárd, az eredményszemléletű hiány 3600 milliárd forint lehet, ami a GDP 3,7%-át jelenti.
Kiemelt terület marad a családpolitika: 2026-ban 4800 milliárd forintot fordít erre a kormány, a rezsivédelemmel együtt pedig ez az összeg eléri az 5600 milliárd forintot. A háromgyermekes anyák SZJA-mentessége, valamint a kétgyermekesekre is kiterjesztett kedvezmények 270 milliárd forintot igényelnek, míg a családi adókedvezmények megduplázására 210 milliárd forintot különítettek el. A cél, hogy ezek a támogatások hosszú távon is fenntarthatóak legyenek.
Nagy Márton kiemelte, az extraprofitadók kapcsán úgy gondolkodik a kormány, ameddig az extraprofit van addig az adó is megmarad. A bankrendszerben megmarad az adónem a magas alapkamat miatt. A kiskerekedelmi különadó és a biztosítói különadó is fennmarad 2026-ban – annak ellenére, hogy korábban azt ígérte a kabinet, hogy 2026-ban már nem élnek ezek az adók.