Kovács Kokó István olimpiai bajnok bokszoló élő adásban mondta el a véleményét az algériai Imane Khelif nagy indulatokat kiváltó párizsi szerepléséről.
A párizsi olimpia egyik legtöbb indulatot kiváltó eseménye kétség kiívül Imane Khelif szereplése volt. Az algériai ökölvívó azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy olasz ellenfele másodpercek alatt feladta a küzdelmet, majd sírva hagyta el a szorítót. Khelifről egyből megírta a sajtó, hogy a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség korábban kizárta a nemi teszt eredményei miatt.
A közhangulat azonban hamar Khelif mellé állt, aki – mint elmondta – nőnek tartja magát, és meg is nyerte a súlycsoportjában az aranyérmet. Ezzel kapcsolatban kérdezte az ATV Heti Napló című műsorában Sváby András a magyar ökölvívás legendás alakját, Kovács Kokó Istvánt.
Kokó csalónak nevezte Khelifet, azzal érvelt, hogy az algériai ökölvívó genetikai adottságai miatt olyan előnyt élvez a női mezőnyben, amely súlyosan veszélyezteti a fair play-t és a sport biztonságát. A korábbi olimpiai bajnok hangsúlyozta, hogy Khelif DNS-tesztjei egyértelműen kimutatták, hogy XY kromoszómával rendelkezik, ami biológiailag férfi genetikát jelent.
„Khelifnek 2022-ben és 2023-ban is elkészült a teszteredménye, DNS tesztet végeztettünk 2022-ben, aztán 2023-ban az IB már nélkülem megismételte ezt a tesztet. Mind a két teszt azt mutatta, hogy XY kromoszómával rendelkezik” – fogalmazott.
Kokó arról is beszélt, hogy a Khelif esetében végzett tesztek nem orosz befolyás alatt álltak, hanem független vizsgálatok eredményei voltak, amelyeket Isztambulban és Újdelhiben végeztek. Szerinte az eredményeknek semmi közük nem volt Oroszországhoz vagy annak vezetéséhez, és a Nemzetközi Boksz Szövetség elnöke, aki valóban orosz, nem befolyásolta a vizsgálatokat. Az eredmények tehát hitelesek, és azt bizonyítják, hogy Khelif genetikailag nem felel meg a női mezőny követelményeinek.
A bokszlegenda kiemelte, hogy a női ökölvívásban a genetika kiemelten fontos szerepet játszik, és Khelif esetében ez a genetikai különbség súlyos veszélyt jelent a sportolók számára. Szemléletes példát is hozott: Khelif eltörte az olasz bokszoló orrát, míg a magyar Hámori Luca nem mert teljes erőbedobással küzdeni ellene, mert férfiként érzékelte őt a ringben.
Az egzkori klasszi bunyós szerint egy ilyen helyzetben, ahol a genetikai különbségek ekkora előnyt biztosítanak, a sportág nem engedheti meg, hogy ilyen versenyzők induljanak, hiszen az ökölvívásban az egészségvédelem és a fair play a legfontosabb szempontok.
Az interjú során felmerült, hogy Khelif genetikai előnyei ellenére miért engedélyezték a részvételét az olimpián. Kokó elmondta, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) szabályzata nem követeli meg a genetikai vizsgálatokat, csupán az útlevél bemutatását, amelyben az áll, hogy a sportoló nő. Ez alapján Khelif indulhatott a női mezőnyben, ami Kokó szerint nonszensz. Szerinte ez a helyzet azt eredményezi, hogy egy olyan személy lett olimpiai bajnok, akinek a dicsősége több mint kérdőjeles.
Khelif a Nemzetközi Sportdöntőbíróságon megtámadta azt a döntést, amely kizárta őt a világbajnokságról, de később indoklás nélkül visszavonta a keresetet. Ez arra utalhat, hogy Khelif maga is tisztában van azzal, hogy a helyzete kérdéseket vet fel, és nem kívánja tovább bonyolítani a helyzetet.