Képes lebontani a béta-amiloid fehérje csomóit, amelyek eltömítik az Alzheimer-kóros agyat.
Egy most publikált tanulmány szerint egy, a Parkinson-kórban szenvedőknél már engedélyezett gyógyszer lehetővé teheti az olyan kezelések fokozását, amelyek segíthetnek a demencia és az Alzheimer-kór leggyakoribb formájáért felelősnek tartott „toxikus csomók” eltávolításában.
Az agyba jutva a levodopa (vagy más néven L-DOPA) nevű gyógyszer dopamin hormonná alakul át; ez a neurotranszmitter szorosan kapcsolódik az örömérzethez és a motivációhoz, és közismerten hiányzik a Parkinson-kórban szenvedők agyában. A japán RIKEN Center for Brain Science kutatói megállapították, hogy a dopamin alkalmazása a fizikai tünetek és a memória javulásával járhat az Alzheimer-kórhoz hasonló betegségben szenvedők agyában.
A dopamintermelést fokozó gyógyszer célpontja az úgynevezett neprilizin, más néven neutrális endopeptidáz enzim. Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy képes lebontani a béta-amiloid fehérje csomóit, amelyek eltömítik az Alzheimer-kóros agyat, és eközben elpusztítják az idegsejteket – mutatott rá Watamura Naoto Watamura, a RIKEN idegkutatója a ScienceAlert online tudományos portálnak.
A neprilizin azonban nem tud a véráramból az agyba jutni, hogy „eltakarítsa” a mérgező rendellenességet, ezért a szakembereknek kellett módot találniuk arra, hogy az enzimet átjuttassák a szervezet határain.
Indirekt/Origo